5 najważniejszych kwestii w projekcie domu

5 najważniejszych kwestii w projekcie domu

Wybór projektu, na podstawie którego zostanie zbudowany nasz wymarzony dom to z całą pewnością niełatwa sprawa. Decyzja o tym, jaki projekt architektoniczny chcemy zrealizować powinna być poprzedzona dokładną analizą możliwości inwestora oraz potrzeb przyszłych lokatorów. Oto poradnik jak wybrać projekt domu, który spełni nasze oczekiwania.

1. Metraż domu, czyli odpowiednia powierzchnia użytkowa

Jedną z najważniejszych kwestii, jaka powinna nami kierować przy podejmowaniu decyzji o wyborze konkretnej koncepcji architektonicznej jest powierzchnia użytkowa budynku. Projektowanie domów o dużym metrażu, które są funkcjonalne i estetyczne nie jest wyzwaniem – problem pojawia się, gdy mamy jakiekolwiek ograniczenia, a tak jest zazwyczaj. Czy barierą będzie powierzchnia działki budowlanej, warunki zabudowy czy po prostu założenia finansowe – powierzchnia domu musi być też doskonale dopasowana do potrzeb właściciela powstającej nieruchomości.

Dom o zbyt małej powierzchni będzie niepraktyczny, ale zbyt duży metraż może się okazać zbyt kosztowny w utrzymaniu. Warto dokładnie przemyśleć jakie mamy potrzeby i dostosować do nich powierzchnię użytkową nieruchomości, pamiętając jednocześnie o warunkach zabudowy, jakie wynikają z wybranej lokalizacji i działki budowlanej.

2. Forma domu – nie tylko estetyka

Myśląc wyglądzie planowanej nieruchomości warto określić z jednej strony wymagania estetyczne, jakie właściciel ma wobec powstającego budynku. Jednak z drugiej strony trzeba wziąć pod uwagę, że sama forma czy kształt obiektu budowlanego przekłada się w dużej mierze chociażby na jego energooszczędność. Zasada projektowania domów jest w tym przypadku dość prosta – im mniej skomplikowana, a bardziej prosta bryła budynku, tym łatwiej o ustanowienie zadowalających wartości energooszczędności obiektu. Zatem nie warto kosztem dekoracyjnych elementów budowlanych rezygnować z możliwości wprowadzenia znacznych oszczędności w eksploatacji nieruchomości. Tym bardziej, że projektowanie domów energooszczędnych obecnie nie wyklucza atrakcyjnego wyglądu budynku – wręcz przeciwnie, tego typu budownictwo wciąż zyskuje zwolenników, którzy doceniają minimalistyczny design domów.

3. Praktyczny układ pomieszczeń

Ale jeszcze ważniejsze niż sam wygląd domu z zewnątrz będzie to, co w środku. Wygoda i komfort codziennego życia zależy przecież od tego, jak został zaplanowany rozkład pomieszczeń wewnątrz budynku. Projektowanie domów ergonomicznych powinno dotyczyć zarówno układu pomieszczeń względem siebie, jak i odpowiedniej aranżacji wnętrza w każdym z takich pokoi.

4. Koszty budowy i eksploatacji

Nie ma się co oszukiwać, budowa domu jest jednoznaczna z ogromnymi wydatkami. Dlatego jednym z czynników, jakie należy wziąć pod uwagę w procesie wyboru koncepcji lub projektowania domu będą także względy finansowe.

Standardowo najtańszym rozwiązaniem jest zakup gotowego projektu i przeprowadzenie jedynie niezbędnych adaptacji względem warunków terenu zabudowy. Im więcej modyfikacji na życzenie klienta, tym wyższe koszty. W skrajnych przypadkach różnica w cenie dokumentacji katalogowej a projektowanie domów na indywidualne zamówienie jest niemal całkowicie zniwelowana.

Ale koszty to nie tylko wydatki na budowę, ale także późniejsze mieszkanie w takim domu. Dlatego warto wziąć pod uwagę różnego rodzaju możliwości obniżenia kosztów eksploatacji przez zastosowanie rozwiązań energooszczędnych, zarówno na etapie budowy, jak i  użytkowania domu

5. Adaptacje projektu

Pozostając w temacie adaptacji – jeśli inwestor z góry nastawia się na wybór projektu gotowego, ponieważ ma to być wyjście bardziej ekonomiczne ze względów finansowych warto pamiętać, że zasada ta sprawdza się tylko wtedy, gdy nie zmieniamy koncepcji zabudowy niemal o 180 stopni. Żeby zakup domu z katalogu był opłacalny trzeba się liczyć z tym, że ilość zmian niezwiązanych z dostosowaniem dokumentacji do technicznych warunków zabudowy. W innym przypadku lepiej powierzyć projektowanie domu od zera architektowi.

Fotografia wnętrz Trójmiasto — na czym polega ta usługa?
Jakie są najczęściej występujące robaki w domu? Zwalcz robaka raz-dwa!
Rozpoczynasz swoją przygodę z wędliniarstwem? Zobacz, w co musisz się zaopatrzyć!

Dodaj komentarz