Anodowanie aluminium – co to i do czego służy?

Anodowanie aluminium – co to i do czego służy?

Jest wiele rzeczy, z którymi mamy kontakt w swoim codziennym życiu, ale nie wiemy, jak właściwie się nazywają czy czemu służą konkretne rozwiązania projektowe lub produkcyjne, które zostały w nich wykorzystane. Przykładem takich elementów jest charakterystyczne, “kolorowe” aluminium, które można spotkać w różnych miejscach w domu lub w garażu.

Większość osób, która ma z takimi elementami do czynienia, pewnie nie wie, że tworzy się je poprzez anodowanie aluminium – ani tym bardziej nie zdaje sobie sprawy, że estetyczny wygląd tego typu aluminium nie jest jego jedyną ważną cechą. Wszystko wyjaśnimy poniżej – zapraszamy do lektury!

Czym jest aluminium anodowane?

W największym uproszczeniu, aluminium anodowane to powierzchniowo ulepszona forma aluminium, które przeszło tak zwany proces anodowania (i stąd właśnie wzięła się jego nazwa). Anodowanie to z kolei elektrochemiczna metoda, która tworzy na powierzchni materiału trwałą, odporną na korozję, zarysowanie i ścieranie warstwę tlenku aluminium.

W praktyce oznacza to, że dany element jest już zabezpieczony przed korozją i nie trzeba przeznaczać dodatkowych środków na inne zabiegi zwiększające trwałość materiałów i chroniące je przed niszczącym działaniem trudnych warunków atmosferycznych czy substancji żrących.

Warto wspomnieć, że wyróżnia się różne typy procesów anodowania, w zależności m.in. od tego, co jest wykorzystywane jako elektrolit (np. kwas siarkowy, kwas chromowy), w jakim stężeniu i nie tylko. Poszczególne rodzaje anodowania różnią się m.in. łatwością barwienia i wytrzymałością.

Anodowanie aluminium – jakie ma przeznaczenie?

Aluminium anodowane jest powszechnie stosowane w wielu branżach, takich jak budownictwo, motoryzacja, elektronika, czy lotnictwo, ze względu na swoje właściwości mechaniczne, estetyczne oraz trwałość. W praktyce oznacza to, że pojawia się często m.in. w częściach samochodowych, rowerowych i sprzęcie turystycznym, a także wyposażeniu wojskowym.

Miły dla oka efekt wizualny nie jest co prawda głównym celem anodowania, natomiast stanowi dodatkową zaletę tego rozwiązania, która sprawia, że aluminium anodowane można z powodzeniem stosować również jako część przedmiotów, które mają nie tylko być wytrzymałe, ale też dobrze wyglądać.

Jak to działa? Aluminium anodowane może przybierać różne kolory poprzez wprowadzenie barwników do procesu anodowania. W rezultacie można uzyskać atrakcyjne wykończenie powierzchni w wielu odcieniach. Warto także wspomnieć, że powierzchnia tego typu aluminium jest łatwa do utrzymania w czystości i odporna na osadzanie się zabrudzeń.

Wykorzystanie witryny do salonu – Jak sprawić, by Twoje wnętrze zachwyciło?
Fotografia wnętrz Trójmiasto — na czym polega ta usługa?
Jakie są najczęściej występujące robaki w domu? Zwalcz robaka raz-dwa!

Dodaj komentarz