Budowa własnego domu oddalonego od centrum miasta

Automatycznie zapisany szkic

Wizja posiadania własnego domu za miastem rozpala nasze umysły. Dom z ogrodem, w przytulnym otoczeniu, w oddaleniu od centrum miasta to marzenie coraz większej liczby osób. Jednak żeby się zmierzyć z takim zadaniem, musimy się do tego dobrze przygotować.

Na co zwrócić uwagę, zanim zaczniemy budowę domu?

Budowanie własnego domu to bardzo duże przedsięwzięcie. Często to także ogromne wyzwanie finansowe związane z zaciągnięciem kredytu na długie lata. Dlatego nie można postępować pochopnie i jeszcze zanim zaczniemy inwestować, trzeba zastanowić się nad kilkoma kwestiami.

Plan zagospodarowania przestrzennego i warunki zabudowy

Dom nie może stanąć w dowolnym miejscu. Wybierając miejsce na nasz dom, musimy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a jeżeli takiego nie ma, wystąpić do gminy o wydanie warunków zabudowy dla konkretnej działki. W dokumentach takich zapisane są parametry budynków, jakie mogą stanąć na danym terenie: ich wielkość, przeznaczenie, kąt nachylenia połaci dachowych, stosunek terenów zielonych do powierzchni działki itp. Określone są także wymagania i dostępność różnych mediów.

Jaką działkę kupić?

Wybór miejsca na budowę to jedna z podstawowych kwestii. To określa nie tylko gdzie stanie nasz dom, ale także określa, gdzie będziemy wiedli nasze życie być może przez wiele lat.
Czasem urocza okolica urzeknie nas swoim wyglądem, ale zapominamy, że np. dojazd do pracy zajmie nam ponad godzinę w jedną stronę. Czy te widoki to nam zrekompensują?
Zwrócić trzeba także uwagę na sąsiedztwo, infrastrukturę, czy jest jakiś sklep w okolicy, przedszkole, kino, kościół, siłownia? Czy wszędzie będzie trzeba jechać samochodem do miasta? Nie bez znaczenia jest także wielkość działki, im większa, tym lepiej, ale o działkę tez trzeba zadbać, musimy jej poświęcać czas. Trawa sama się nie skosi. Reasumując, ważne gdzie, w jakiej okolicy i jaka duża działka?

Projekt architektoniczny naszego wymarzonego domu

Przechodzimy do najważniejszej części. Ja ma wyglądać nasz dom, jaki będzie miał kolor, dach? Najważniejsza jednak rzecz to jego wielkość. Zastanówmy się, ile osób będzie mieszkać, ile potrzebujemy powierzchni, czy będziemy w stanie zadbać o dom tej wielkości i ile będzie kosztowała jego budowa. Rozważyć też należy czy ma to być dom jednokondygnacyjny, czy piętrowy? Jeżeli nie zależy nam na wyraźnym podziale domu na część dzienną i sypialną, dobrym rozwiązaniem będzie dom z piętrem. Jeżeli natomiast chcemy mieć cały dom pod kontrolą, mieszkańcami są między innymi dzieci albo osoby starsze, wtedy lepiej pomyśleć o domu parterowym.

Projekt typowy czy indywidualny?

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że dużo lepsze rozwiązanie to kupno projektu typowego. Na rynku jest ogromna ilość firm, katalogów, projektów mogących zaspokoić potrzeby prawie każdego. Jednak często jest tak, że w każdym z projektów znajdziemy coś, co się nam nie podoba.
Ważne jest też to, że zakup takiego projektu nie jest równoznaczny z możliwością rozpoczęcia budowy. Osoba uprawniona musi adaptować projekt typowy do warunków terenowych. Do dokumentacji należy także dołączyć planu zagospodarowania działki. Wszystko to znacząco zwiększa koszty projektu typowego. Dlatego czasem warto również rozważyć pomoc biura architektonicznego. Projekt indywidualny będzie dokładnie dostosowany do naszych potrzeb, a biuro załatwi również wszystkie formalności związane z dokumentacją.

Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że to dom powinien być skrojony na naszą miarę, dostosowany do stylu naszego życia. Nie możemy zmieniać się na siłę po to, by zamieszkać w domu za miastem.

Czym się wyróżniają konstrukcje stalowe w Grudziądzu? 
Roboty ziemne Olsztyn – poznaj rodzaje robót ziemnych
Co jest lepszym rozwiązaniem – kupno czy wynajem mieszkania?

Dodaj komentarz