Charakterystyka ogrzewania podłogowego

Charakterystyka ogrzewania podłogowego

Budowa domu to nie tylko pionowe ściany, efektowny dach i barwna elewacja. Są to bez wątpienia ważne etapy wznoszenia budynku, ale prawdziwe rozterki każdego inwestora zaczynają się na poziomie instalacji wewnątrz mieszkania. To tutaj podejmowane są decyzje, których konsekwencje towarzyszyć będą właścicielom przez lata. Jedną z kwestii, na którą należy zwrócić szczególną uwagę, jest ogrzewanie domu, a dokładnie jego sposób. Obecnie jednym z często stosowanych wariantów jest ogrzewanie podłogowe.

Jak to działa?

Tzw. podłogówka to system generowania ciepła, które oddawane jest we poszczególnych pomieszczeniach, jak sama nazwa wskazuje, przez podłogę. Występuje w wersjach wodnych i elektrycznych. W obu przypadkach zasada działania jest jednak taka sama. Równomiernie nagrzana posadzka przekazuje ciepło dalej, ogrzewając całą kubaturę danego pomieszczenia, nie zaś tylko pojedyncze miejsca, jak miewa się to w przypadkach klasycznych grzejników. Efekt jaki daje zainstalowana prawidłowo podłogówka to cieplejsze powietrze niżej, na poziomie stóp, zaś nieco chłodniejsze wyżej, na wysokości głowy. Rozwiązanie takie daje najbardziej komfortowe uczucie użytkownikowi. Warto także zauważyć, że model ten sprawdza się szczególnie w obecnych czasach, gdy dostęp do materiałów i technik wykonywania izolacji termicznych budynku jest niemal nieograniczony a straty ciepła minimalne.

Ogrzewanie wodne

W tej wersji praca całego systemu rozpoczyna się od pompy ciepła lub kotła. Generatory te, podają ciepłą wodę do rurek, które rozprowadzone są po wybranych pomieszczeniach w bliskich od siebie odległościach. Same rurki zatopione są natomiast w około 5-6 centymetrowej warstwie posadzki. Woda oddaje ciepło, które natomiast pochłania wspomniana warstwa jastrychu, nagrzewając się równomiernie na całej powierzchni. Wyjątkiem mogą tutaj być linie biegnące wzdłuż ścian zewnętrznych budynku. Miejsca te są narażone na utratę ciepła, dlatego należy dogrzewać je nieco bardziej niż pozostałą część podłogi.

Ogrzewanie elektryczne

W dobie odnawialnych źródeł energii, w czasach gdzie coraz mniej zdziwienia budzą panele fotowoltaiczne widoczne na dachach budynków, coraz częściej inwestorzy decydują się na elektryczny model ogrzewania podłogowego. Najczęściej występuje ono w jednym z dwóch rodzajów instalacji: zintegrowanych folii grzewczych, lub systemu przewodów bądź też przewodów, które stale znajdują się pod napięciem. Podłogówkę w modelu elektrycznym można instalować w całym domu, jako bezpośrednie źródło ciepła, lub też doprowadzać ją wyłącznie do wybranych stref, np. łazienek.

Co na wierzch?

Bardzo ważnym aspektem w temacie ogrzewania podłogowego jest wykończenie posadzki a w zasadzie to, co na niej się znajduje. Koniecznie trzeba mieć na uwadze, że panele podłogowe lub drewniane parkiety będą nieco hamować lub przynajmniej wydłużać czas w jakim powietrze nad nimi będzie ogrzewane. Zdecydowanie lepszym przewodnikiem będą płytki ceramiczne. Istotnych w obu przypadkach jest także kilka innych czynników. Wybierając materiał na podłogę, należy wiedzieć, że niektóre kleje i lakiery będą reagować z nagrzaną posadzką. Wytwarzać mogą się przy tym nieprzyjemne zapachy oraz co gorsza, szkodliwe dla zdrowia związki chemiczne.

Jednym ruchem dłoni

Ogrzewanie podłogowe oczywiście nie może działać swobodnie, bez minimalnej nawet ingerencji użytkownika. To właśnie mieszkańcy decydują o tym, czy uzyskano odpowiedni dla nich komfort. Niewątpliwym plusem ogrzewania podłogowego jest możliwość bardzo dokładnego regulowania oraz monitorowania temperatury. Służą do tego wygodne i łatwe w użyciu termostaty.

Wady

Jednym z pierwszych minusów jakie można odczuć na własnej skórze jest czas nagrzewania się samej posadzki. Kilkucentymetrowa jej warstwa to mimo wszystko duża objętość, biorąc pod uwagę to, że musi równomiernie osiągać tą samą temperaturę. W zależności od wielkości pomieszczenia, może to trwać od kilku godzin nawet do jednej doby. Po drugie, planując ogrzewanie podłogowe trzeba pamiętać, że po zakończeniu montażu nie będziemy żadnego dostępu do instalacji. Mało, lecz mimo wszystko możliwe usterki, wiążą się z demontażem części lub nawet całości podłogi. Po trzecie należy zastanowić się nad pracą podłogówki w sezonie wiosennym i jesiennym. O tych porach roku ciepłe dni potrafią przeplatać się z naprawdę chłodnymi, zaś uruchamianie i wyłączanie podłogówki na zmianę, będzie uciążliwe i irytujące. Przydaje się wówczas dodatkowy, klasyczny grzejnik.

Skuteczność

Jedyną gwarancją poprawnej pracy podłogówki jest jej odpowiedni jej montaż. W celu obliczenia potrzeb grzania, najlepiej skontaktować się z fachowcem, który wyrazi odpowiedzi na każde pytanie w dokładnych wartościach. Od niego dowiemy się jaką grubość posadzki zastosować, jakie dobrać przekroje rurek bądź też przewodów i jakie da nam to efekty. Wykorzystanie nawet najwyższej jakości materiałów nie spełni swojej roli, jeżeli nie zostaną zachowane odpowiednie dla każdego domu proporcje.

Eleganckie i praktyczne kuchnie na wymiar — Bydgoszcz i okolice 
Na co zwrócić uwagę przy wyborze drzwi zewnętrznych?
 Kanapy na wymiar – gdzie je zamówić?

Dodaj komentarz