CZYM WŁAŚCIWIE JEST KLESZCZ I DLACZEGO JEGO UGRYZIENIE JEST NIEBEZPIECZNE DLA NASZEGO ZDROWIA.
Lxodida czyli kleszcz jest rodzajem pajęczaka, na którego łatwo możemy się natknąć podczas spacerów po parku lub udając się na wyprawę do lasu. Gdy wybierze nas sobie na ofiarę, dowiadujemy się zwykle o tym dopiero po fakcie. Kleszcz atakuje bezboleśnie, wpijając się w ludzką skórę, przebijając gnatosomą, czyli charakterystycznym dla roztoczy, specjalnym narządem gębowym, jej pierwszą warstwę.
BADANIE KLESZCZA KIEDYŚ I OBECNIE.
Do niedawna jeszcze, przyjęło się bagatelizować konsekwencje powstałe w wyniku ugryzienia tego, zdawałoby się niegroźnego stworzonka. Póki nie wybuchła panika związana z boreliozą. By móc skutecznie rozpoznać tę chorobę, niezbędne jest wykonanie testów serologicznych. Jednak to tylko jedna z niebezpiecznych chorób, przenoszonych przez ten powszechnie rozpoznawalny i znany wszystkim rodzaj, roztocza. Wiele z nich wiąże się z powikłaniami i nie jest łatwa do rozpoznania, od momentu swojego pojawienia się w organizmie nosiciela. Dlatego tak ważne jest, by badanie wykonać zaraz po ukąszeniu przez pajęczaka. Do niedawna głównym obiektem zainteresowania lekarzy, by sam pacjent, dziś badaniom poddaje się również kleszcze. Stosując w tym celu metody molekularne, umożliwiające postawienie szybkiej i trafnej diagnozy.
WYKRYWANIE GROŹNYCH CHORÓB TECHNIKĄ BADANIA GENETYCZNEGO.
W wyspecjalizowanych laboratoriach, szczegółowym badaniom, poddaje się same kleszcze. Ma to na celu, podniesienia jakości uzyskiwanych wyników i przez to zwiększenia szans rozpoznawalności wywoływanych przez kleszcze, chorób. Zakres przeprowadzanych w laboratorium badań, obejmuje technikę Real Time PCR, która jest rodzajem badania genetycznego. Wykonuje się je w celu wykrycia sekwencji genetycznych, typowych dla określonych patogenów takich groźnych chorób jak: kleszczowe zapalenie mózgu, anaplazmoza, babeszjoza, bartonelloza, toksoplazmoza i borelioza. Ten rodzaj badań, jak dotąd, okazał się w praktyce najbardziej skuteczny, a jego wyniki w większym stopniu wiarygodne, niż te wykonywane w oparciu o inne rodzaje testów. Badanie kleszcza pomaga wykluczyć zakażenia innymi chorobami, nie wywołanymi przez jego ugryzienie. Natomiast dla osób narażonych ich wystąpieniem, jest często niezbędnym elementem, prawidłowo postawionej diagnozy i przeprowadzenia dalszego leczenia. Czas oczekiwania na wynik badania kleszcza wynosi maksymalnie 7 dni roboczych, a pacjent otrzymuje go na wskazany przez siebie adres skrzynki mailowej. Zlecenie na wykonanie badania kleszcza, możemy zrealizować na stronach internetowych wielu laboratoriów w Polsce..
NA CZYM POLEGA BADANIE KLESZCZY.
Badania kleszczy jest to rodzaj badania genetycznego, cechującego się wyjątkowo wysoką skutecznością, która charakteryzuje się prawidłowością wyników, sprawdzającą się w prawie 100% przypadków. Ten rodzaj badań genetycznych, stosuje się w celu wykluczenia zakażenia chorobami, które zwykle przenoszą kleszcze. Badanie polega na kontroli sekwencji DNA charakterystycznych dla określonych patogenów. Wykonuje się je, w celu wykluczenia zakażenia przez choroby odkleszczowe, chyba, że ich wynik, okaże się dodatni. W takim przypadku, wynik determinuje dalszą diagnostykę oraz podjęcie kierunku leczenia. Badanie genetyczne kleszcza, oparte jest o Technikę Real Time PCR, której stosowanie jest powszechnie uznane i wykorzystywane w diagnostyce (między innymi koronawirusa). Dzięki Technice Real, uzyskujemy bardzo miarodajne efekty, wykonywanych w oparciu o nią testów.