Czy inteligentny dom to na pewno dobre rozwiązanie? Poznaj 3 mity na ten temat

Czy inteligentny dom to na pewno dobre rozwiązanie? Poznaj 3 mity na ten temat

Na inteligentne rozwiązania w domu decyduje się coraz więcej osób. Dzięki nowoczesnym metodom, funkcjonowanie w inteligentnym domu obfite jest w wiele zalet. Mowa tutaj o komforcie, większym poczuciu bezpieczeństwa czy oszczędności pieniędzy. Niestety mimo pozytywów nowoczesnych rozwiązań, na temat ten narosło wiele szkodliwych mitów, w które wierzy wiele osób.
Powody, dla których warto uczynić dom inteligentnym
Oto kilka ważnych powodów, które przemawiają na korzyść inteligentnych domów:
– Duże możliwości kontroli – świat pędzi do przodu, co może powodować poczucie chaosu. Na szczęście w inteligentnym domu można mieć pełną kontrolę nad jego systemami. Możesz monitorować zużycie prądu, gazu czy wody.
– Oszczędność – ma bardzo duże powiązanie z poprzednim punktem. Dzięki możliwości kontroli oraz nowoczesnym systemom, z łatwością można oszczędzić niezłą sumę pieniędzy. To także ukłon w stronę i tak już mocno zmęczonego środowiska.
– Bezpieczeństwo – inteligentny dom chroni przed skutkami pożarów, ostrzega przed niebezpieczeństwami, monitoruje dom i jego otoczenie, a to tylko niektóre możliwości. Poczucie bezpieczeństwa to jedna z podstawowych potrzeb człowieka, warto więc o nie zadbać.
– Dostosowanie i komfort – inteligentny dom daje wiele możliwości, dzięki swoim nowoczesnym systemom. To sprawia, że mieszkańcy mogą ustawić programy, które powodują, iż życie w takim domu jest do nich dostosowane. Mowa tutaj na przykład o ustawieniu ulubionej sekwencji świateł.
Wszystko to wydaje się przemawiać na korzyść inteligentnych domów. Dlaczego jednak wciąż słychać opinie, iż nie jest to najlepsze rozwiązanie? Winne są mity i ludzie, którzy je tworzą oraz powielają. Więcej przeczytasz w kolejnym fragmencie niniejszego artykułu.
Popularne mity o inteligentnych domach
Oto 3 najpopularniejsze stwierdzenia, które są kompletną bzdurą:
1. To rozwiązanie tylko dla bogaczy – ile razy słyszałeś, iż inteligentne domy to coś, co można osiągnąć jedynie poprzez duży wkład finansowy, który przekracza możliwości przeciętnego kowalskiego? Czas przestać w to wierzyć. Pamiętaj, iż dzięki mnogości rozwiązań, każdy może skorzystać z systemów, które są w zasięgu jego możliwości. Poza tym inwestycja zawsze się zwróci, ponieważ dzięki inteligentnym rozwiązaniom można naprawdę zaoszczędzić.
2. Działanie systemów zależy od połączenia z siecią – jak to sobie wyobrażasz? Czy myślisz, że w przypadku problemów z połączeniem sieciowym, inteligentny dom nagle przestaje nadawać się do życia? To kompletna bzdura. Owszem, w takim przypadku prawdopodobnie nie zmienisz ustawień, jednak systemy wciąż będą działały poprawnie.
3. Konieczność częstych kontroli – systemy inteligentnych domów nie wymagają częstej kontroli. Inteligentne oznacza między innymi to, iż samodzielnie dokonują najważniejszych przeglądów, a przypadku jakiejkolwiek nieprawidłowości, informują o tym fakcie właściciela.
Prawda, że to korzystne rozwiązanie?
Podsumowanie
Inteligentne systemy, które mogą chronić i zwiększać poziom komfortu życia domowników, są naprawdę warte uwagi. Liczne mity sprawiają, że ludzie podchodzą z ostrożnością do takich rozwiązań. Nie warto jednak wierzyć we wszystko to, co słyszy się od znajomych czy członków rodziny. Trzeba weryfikować informacje, a w przypadku wątpliwości najlepiej jest skontaktować się ze specjalistami tej dziedziny. Inteligentny dom nie musi być drogi. Na pewno jest to opłacalne i wygodne rozwiązanie.

Czym się wyróżniają konstrukcje stalowe w Grudziądzu? 
Roboty ziemne Olsztyn – poznaj rodzaje robót ziemnych
Co jest lepszym rozwiązaniem – kupno czy wynajem mieszkania?

Dodaj komentarz