Czy warto skorzystać z usług agenta nieruchomości?

Czy warto skorzystać z usług agenta nieruchomości?

\Większość z nas szukając mieszkania decyduje się na rynek wtórny. Dzieje się to, dlatego, iż lokale z drugiej ręki są zdecydowanie tańsze aniżeli te nowe. W grę wchodzi również uczciwość sprzedających, a przy tym nieuczciwość deweloperów. Szukając odpowiednich czterech ścian ewidentnie warto skorzystać z porad biura nieruchomości. Wprawdzie są to dla nas dodatkowe koszty, aczkolwiek wiemy, że to, co kupimy będzie sprawdzone i w pełni zdatne do użytku.

Kruczki w postaci zapisów prawnych, nieuczciwi sprzedawcy bądź głęboko zatuszowane usterki techniczne to tylko niektóre rzeczy, na które możemy się natknąć szukając mieszkania na własną rękę. Poza tym szukanie czegoś samemu zajmuje nam dużo więcej cennego czasu. Pominięcie jednego uchybienia bądź niedopilnowanie jakiegoś dokumentu, może skutkować poważnymi konsekwencjami, również pieniężnymi i to w niedalekiej przyszłości. Proces nabywczy w gruncie rzeczy jest bardzo skomplikowany, dlatego też powinniśmy zgłosić się po pomoc do specjalisty – wykwalifikowanego pośrednika. Pomoże nam on nie tylko z wyborem odpowiedniej lokalizacji, ale również sprawdzi za nas stan techniczny, a przede wszystkim prawny nieruchomości, którą chcemy nabyć.

Dzięki agentowi zaoszczędzimy sporo czasu. Ominie nas przeglądanie dużej ilości ofert i wyszukiwanie najlepszych pozycji, a także przeliczanie tego na nasze możliwości finansowe. Doświadczony pośrednik nie dość, że wynegocjuje dla nas odpowiednią cenę mieszkania to jeszcze sprawdzi czy jego kupno jest w ogóle opłacalne. Dużym plusem działania biura nieruchomości jest to, iż zapewnia nam ono swojego rodzaju bezpieczeństwo. Agent sprawdzi wszystkie niezbędne dokumenty, stan zadłużenia oraz wszelkiego rodzaju meldunki. Biuro nieruchomości przygotuje nam odpowiednie dokumenty, w tym: umowę przedwstępną, zadatek oraz ewentualną umowę przeniesienia własności.

Jeżeli mamy zamiar szukać mieszkania na własną rękę powinniśmy zwracać uwagę na wiele różnych aspektów, w tym również na lokalizację. Liczy się bezpieczeństwo, komfort, wygoda, dostęp do placówek oświaty i kultury, połączenie z centrum, okoliczne przedszkola i szkoły oraz położenie sklepów i placówek medycznych. Ważnym aspektem jest również ilość miejsc parkingowych czy też możliwość kupna garażu.

Pomijając kwestię wizualne powinniśmy zwrócić naszą uwagę również na stan techniczny budynku, instalację wodną i elektryczną oraz stan okien. Dobrze przyjrzyjmy się ścianom. Pod barwną farbą może kryć się grzyb bądź pleśń, a co za tym idzie wentylacja może być do wymiany.

Zanim zdecydujemy się na kupno mieszkania sprawdźmy czy sprzedający jest rzeczywistym właścicielem nieruchomości. Musi on posiadać akt własności spisany u notariusza bądź spółdzielcze prawa do lokalu. W przypadku tego drugiego niezbędne jest również zaświadczenie wydane przez spółdzielnie mieszkaniową o tym, że obecny właściciel nie ma zobowiązań względem mieszkania i że zgadza się na jego sprzedaż.
Pamiętaj, że każda transakcja kupna/sprzedaży powinna być poprzedzona spisaniem specjalnej umowy u notariusza, na której widnieć będą podpisy obydwu stron.

Fotografia wnętrz Trójmiasto — na czym polega ta usługa?
Jakie są najczęściej występujące robaki w domu? Zwalcz robaka raz-dwa!
Rozpoczynasz swoją przygodę z wędliniarstwem? Zobacz, w co musisz się zaopatrzyć!

Dodaj komentarz