Jak kupić mieszkanie i nie zwariować?

Jak kupić mieszkanie i nie zwariować?

Zakup mieszkania zwykle wiąże się z kilkumiesięcznymi przygotowaniami – wybór najlepszej oferty zajmuje nieco czasu i energii, tym bardziej, że każde mieszkanie trzeba dokładnie obejrzeć. Dlatego tak ważne jest, abyś wiedział na czym się skupić, podczas wizytacji kolejnych lokali.

Ogłoszeń o sprzedaży mieszkań najlepiej szukać w internecie. Są tu dostępne najbardziej aktualne oferty, z wieloma zdjęciami, z dokładnymi opisem nieruchomości. W dodatku oszczędzasz na telefonach, możesz dopytać się o szczegóły za pośrednictwem e-maila. Jeżeli poszukujesz mieszkania nowego, warto abyś miał stały kontakt z deweloperami – nie zawsze aktualizują oni swoje oferty an stronach internetowych. Zwyczajnie zbyt dużo ich mają. Możesz również skorzystać z usług pośrednika nieruchomości. Bierze on procent od ceny mieszkania, ale ma dość dobre rozeznanie na rynku nieruchomości.

Gdy już najdziesz kilka interesujących Cię ofert, czeka Cię najważniejsza część – dokładne obejrzenie lokali. Musisz zwrócić uwagę na wiele szczegółów, nawet tych pozornie nieistotnych, gdyż niektóre z nich mogą zaważyć na atrakcyjności mieszkania. Gdy będziesz oglądał lokum zwróć uwagę na lokalizację budynku – w jakiej dzielnicy się znajduje, jakie budynki go okalają, czy w pobliżu są szkoły, przedszkola, urzędy, sklepy, markety. Duże znaczenie ma bliskość jednostki policji, straży pożarnej i pogotowia – wiążę się to z dużą częstotliwością przejeżdżania pojazdów na sygnale. Ważne jest typ budynku, czy jest to blok, apartament owiec, a może budynek wielorodzinny. Kolejno zwróć uwagę na liczbę pięter w budynku, na którym piętrze znajduje interesujące Cię lokum, jaka jest liczba pokoi, powierzchni mieszkania, z jakiego materiału został zbudowany blok, czy do mieszkania przynależy garaż albo miejsce parkingowe. Powinieneś zadać pytania o:

oczekiwaną cenę za mieszkanie,
datę, od której będzie ono wolne,
czy właściciel posiada dokumenty poświadczające prawo własności mieszkania,
jaki jest stan prawny lokum,
czy nie jest aby obciążony hipoteką.

To są dość oczywiste rzeczy, na które większość kupujących zwróci uwagę, ale ważne są też szczegóły – czy mieszkanie usytuowane zaraz koło windy, zsypu lub drzwi wejściowych. Będzie się top wiązało z hałasem. Istotne jest, czy po ulicy, przy której stoi budynek przejeżdżają tramwaje i autobusy, a nawet czym wyłożona jest ulica. Pojazdy przejeżdżające po kostce brukowej będą powodowały dużo większy hałas niż po zwykłym asfalcie.

Kolejna rzecz, na jaką powinieneś zwrócić uwagę to elewacja budynku – czy jest odnowiona, czy nie ma wad konstrukcyjnych, czy nie ma widocznych pęknięć. Przyjrzyj się klatce schodowej oraz wejściu do budynku – w jakim są stanie. Czy jest portier lub choćby domofon? A może zamykane ogrodzenie? Twoją uwagę powinna przykuć również piwnica i dach – czy są suche, niezawilgocone, czy dach nie przemaka. Równie istotny jak stan budynku jest oczywiście stan samego mieszkania.

Czy pokoje są po remoncie, a jeśli nie to, czy czeka je mały czy generalny remont?
Jaki jest rozkład pomieszczeń, czy łazienka i ubikacja jest osobno?
Czy jest balkon, a jeśli tak to jakiej wielkości?
Jaki jest widok z okna?

Pamiętaj o warunkach, w jakich oglądasz nieruchomość! Zimą nie zwrócisz uwagę na bliskość drzew, a latem może się okazać, że bardzo zaciemniają mieszkanie. Szczegóły, na jakie nie wszyscy zwracają uwagę, a są dość istotne to: wysokość pomieszczenia (wysokie mieszkania trudniej urządzić, są mniej przytulne i droższe w ogrzewaniu), strona świata, na którą wychodzą okna (żeby nie okazało się, że w sypialni od rana jest ciemno jak w komórce, lub mieszkanie jest na najwyższym piętrze od strony południowej gdzie przez cały dzień świeci słońce), jak duże są okna i z czego są wykonane, jaki jest stan przewodów wentylacyjnych, czym są pokryte podłogi i w jakim są stanie. Warto się też zapytać, czy poprzedni właściciele pozostawiają jakieś meble lub sprzęty AGD w cenie mieszkania. Może to znacznie uatrakcyjnić lokal.

Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na najbliższe sąsiedztwo – czy nie puszczają głośno muzyki, nie awanturują się, nie mają nadmiaru głośnych zwierząt, jaki jest przekrój społeczny budynku. Dopytaj się właścicieli, kto administruje budynkiem, czy jest wspólnota mieszkaniowa, jaka jest sytuacja finansowa budynku, jak administrator wypełnia swoje obowiązki. Najważniejszymi rzeczami, o jakie powinieneś zapytać się właściciela mieszkania lub dewelopera jest to, jaka jest wysokość czynszu, czy w czynsz jest wliczona woda, jak wygląda sprawa z ogrzewaniem, czy są zwroty czy nadpłaty, czy cały blok rozlicza się ryczałtowo czy są założone liczniki, jaki jest ustalony fundusz remontowy, czy mieszkanie ma na bieżąco regulowane rachunki. Niezwykle ważne jest, abyś zwrócił na to uwagę, bo może się okazać, że nabędziesz mieszkanie w bardzo okazyjnej cenie, ale o niebotycznych opłatach.

Zakup idealnego mieszkania nie musi być drogą przez mękę, pod warunkiem, że zastosujesz się do tych wskazówek. Uważna obserwacja i trafne pytania pozwolą Ci właściwie wybrać mieszkanie.

Jakie są najczęściej występujące robaki w domu? Zwalcz robaka raz-dwa!
Rozpoczynasz swoją przygodę z wędliniarstwem? Zobacz, w co musisz się zaopatrzyć!
Okna Nowy Targ – stylowe i wytrzymałe okna do każdego domu!

Dodaj komentarz