Jak założyć łąkę kwietną?

Automatycznie zapisany szkic

Łąki kwietne są ciekawą aranżacją przydomowych ogrodów. Nawiązują do naturalnych kompleksów roślinnych i zastępują tradycyjne trawniki. Założenie łąki kwietnej jest bardzo proste. Nie wymaga specjalistycznych prac. Pielęgnacja jej nie jest kłopotliwa. Wizualnie wygląda bardzo estetycznie.

Atuty łąki kwietnej

Łąka kwietna nie wymaga intensywnego podlewania jak trawniki. Nie jest konieczne regularne koszenie. Nie trzeba nawozić gleby pod jej uprawę. Jedynie takie czynności należy zastosować w przypadku piaszczystej ziemi. System korzeniowy roślin na łące kwietnej wiąże wodę deszczową w glebie i zatrzymuje wilgoć, pozytywnie wzmacnia bilans wód gruntowych. Wiąże wody opadowe. Łąka kwietna nie potrzebuje stosowania nawozów i pestycydów. Obniża temperaturę powietrza. Jest siedliskiem oraz schronieniem dla owadów, gryzoni, małych ssaków i ptaków. Tworzy swoisty mikroklimat. To wspaniały teren do rekreacji i odpoczynku.

Minusy łąki kwietnej

Przeciwnicy zwracają uwagę, że łąka kwietna jest terenem, na którym istnieje wysokie ryzyko uczuleń i ukąszeń przez owady. Przeciwwagą na te zarzuty jest fakt, że łąki kwietne obniżają zawartość drobnego pyłu i stężenia zanieczyszczeń np. spalin. Ponadto ci sami sceptycy zwracają uwagę, że koszt zakupu nasion traw i roślin ozdobnych jest droższy niż zakup mieszanek na tradycyjny trawnik. Wprawdzie nakład początkowy podczas zakładania łąki kwietnej jest rzeczywiście wyższy, to późniejsze koszty utrzymania i pielęgnacji są minimalne.

Prace przygotowawcze

Aby łąka kwietna wyglądała dekoracyjnie należy zaopatrzyć się w odpowiednie nasiona traw. Sklepy i markety ogrodnicze oferują szeroki wachlarz mieszanek traw i roślin ozdobnych. Najczęściej znajdują się tam różne rodzaje koniczyny, łubin trwały, chaber, bławatek, mak polny oraz lucernę itp. Można także samodzielnie zgromadzić interesujące nas odmiany nasion. Najlepiej wybrać takie zestawy mieszanek, w których jest więcej nasion kwiatów niż traw. Tak należy dopasować składniki, aby na łące kwietnej rośliny kwitły jak najdłużej. Warto wykorzystać przede wszystkim kwiaty jednoroczne. Świetnie sprawdzają się; nagietki, czarnuszka, aksamitka, facelia, słonecznik, ogórecznik i gryka. Aby przyciągnąć motyle należy posiać werbenę, len, krwawnik. Pszczoły przylecą na naszą łąkę kwietną, jeśli posiejemy: melisę, miętę, szczeć. Ptaki będą stałymi naszymi gośćmi, gdy posiane będą: lubczyk, tymianek, lawenda i złocienie.

Należy przygotować teren pod łąkę. Konieczne jest usunięcie starego trawnika i pozostałych roślin. Warto zebrać wierzchnią część ziemi pozbywając się tym samym chwastów. Oczyszczony teren trzeba przekopać i spulchnić. Łąkę kwietną należy wysiać na wiosnę lub na jesień. Nasiona wysiewa się równomiernie. Należy zmieszać nasiona łąki kwietnej z wypełniaczem, np. piaskiem, z trocinami. Aby zapewnić jednakowy wysiew najlepiej siać po przekątnych. Po tej czynności należy teren ubić i podlać. Warto wiedzieć, że łąka kwietna preferuje słoneczne stanowiska. Są także w sprzedaży odmiany nasion traw i roślin, które można posiać w zacienione miejsca ogrodu.

Pielęgnacja łąki kwietnej

Chwasty z łąki kwietnej należy usuwać systematycznie. Najlepiej jest to robić ręcznie. Przy dużych powierzchniach warto użyć kosiarki, w której ustawiamy ostrze na najwyższy poziom. Łąka kwietna nie wymaga koszenia. Jeśli jednak zdecydujemy się na ten zabieg najlepiej użyć kosy lub wykaszarki akumulatorowej. Po skoszeniu należy trawę pozostawić do wysuszenia. W tym czasie opadną nasiona. Na koniec trzeba zebrać siano.

Eleganckie i praktyczne kuchnie na wymiar — Bydgoszcz i okolice 
Na co zwrócić uwagę przy wyborze drzwi zewnętrznych?
 Kanapy na wymiar – gdzie je zamówić?

Dodaj komentarz