Jakie drzewa i krzewy powinny znaleźć się w ogrodzie?

Jakie drzewa i krzewy powinny znaleźć się w ogrodzie?

Drzewa i krzewy stanowią znakomitą oprawę każdego ogrodu, która zmienia się kolorystycznie na przestrzeni kolejnych pór roku. Wśród drzew można odpocząć i zrelaksować się. Wytrawny ogrodnik potrafi z nich stworzyć niezwykłe kompozycje i aranżacje. Szczególne miejsce zajmują tutaj drzewa i krzewy ozdobne. Jak dokładnie powinna wyglądać pielęgnacja?

Wybór roślin

Zakup krzewów i drzew musi być przemyślany. Trzeba pamiętać, że zasadzone rośliny mają zdobić ogród przez cały rok. Należy wziąć pod uwagę wymiary naszego ogrodu. Ważne jest także, aby znać cechy i właściwości roślin (wysokość jaką drzewa i krzewy mogą osiągnąć w przyszłości, stanowiska, jakie preferują). Trzeba ponadto przestrzegać pewnych zasad. Po pierwsze nie sadzić roślin jednego gatunku np. samych iglaków. Ogród wtedy wygląda nieciekawie. Ten rodzaj drzew i krzewów sprawdza się natomiast znakomicie jako rośliny żywopłotowe. Iglaki świetnie prezentują się w ogrodzie jesienią i zimą. Po drugie należy wprowadzić do ogrodu drzewa liściaste, które wiosną i latem demonstrują soczystą zieleń, a jesienią przepiękne kolorowe barwy liści. Najbardziej popularne są: bukszpan, kalina, mahoń pospolita, ognik szkarłatny, klon palmowy i wiśnia piłkowana. Po trzecie przy zakupie drzew i krzewów należy wybierać okazy nieuszkodzone, kora nie może być przebarwiona ani się łuszczyć. Należy zwracać uwagę na to, aby rośliny były odpowiednio zabezpieczone i nie miały odkrytych korzeni.

Sadzenie drzew oraz krzewów

Nie sadzimy roślin zbyt gęsto. Nieprzestrzeganie tej zasady spowoduje, że z czasem wysokie drzewa i krzewy przytłoczą pozostałe mniejsze rośliny, same także nie będą rozwijać się prawidłowo. Najlepszym rozwiązaniem jest sadzenie takich drzew i krzewów, które docelowo osiągną od 6 do 8 metrów. Miejsce, które wybierzemy do sadzenia roślin wymaga odchwaszczenia. Trzeba je dobrze przekopać. Można dodać do gleby kompostu lub nawozu mineralnego. Następnie należy wykopać dół, którego dno wypełniamy żyzną ziemią. Jeśli rośliny mają długie korzenie można je przyciąć. Sadzonkę układamy w wyznaczonym miejscu i stopniowo obsypujemy ziemią. Na koniec dobrze podlewamy. Aby woda nie spłynęła należy wokół zasadzonej rośliny zrobić zagłębienie. Rośliny sadzone jesienią należy zabezpieczyć przed przymrozkami.

Pielęgnacja

Podstawą jest podlewanie i odchwaszczanie. Można wypełnić przestrzeń pod drzewem ściółką, aby ograniczyć rozwój chwastów i zapewnić gromadzenie wody. W następnych latach podlewać drzewa i krzewy podczas suszy, można nawozić glebę kompostem lub nawozem mineralnym. Jeśli korona drzew zbyt się rozrasta trzeba ją przyciąć. Wyróżnia się kilka rodzajów tego zabiegu: ciecie odmładzające (magnolie oczary), cięcie pielęgnacyjne (u roślin, które są w złym stanie), cięcie korygujące (skrócenie zbyt rozrosłych pędów i gałęzi) i cięcie formujące ( forsycja, pigwowiec). Do pielęgnacji używa się specjalistycznych narzędzi: noży, nożyc do gałęzi i nożyc do wysokich drzew i krzewów, sekatorów tradycyjnych, tyczkowych i dwuręcznych, pił oraz siekier ogrodowych. Konieczna będzie drabina ogrodnicza dwustronna z podpórką.

Oryginalne drzewa i krzewy ogrodowe

Niezwykle rzadkim drzewem jest dawidia chińska o dużych sercowatych liściach i kwiatach, przypominających złożone skrzydła motyla. Warto zwrócić uwagę na fotergillę z
niesamowitymi kolorowymi liśćmi i ciekawymi kwiatami przypominającymi szczotki do butelek. Niezwykły drzewem jest grujecznik japoński, który prezentuje różnokolorowy wachlarz barw liści i kwiatów.

Eleganckie i praktyczne kuchnie na wymiar — Bydgoszcz i okolice 
Na co zwrócić uwagę przy wyborze drzwi zewnętrznych?
 Kanapy na wymiar – gdzie je zamówić?

Dodaj komentarz