Lean Six Sigma Black Belt

Lean Six Sigma Black Belt

Jakie są początki szkoleń Lean Six Sigma?

Lean Six Sigma to połączenie najlepszych na świecie metod rozwiązywania problemów biznesowych w jednej pigułce. Początkowo metoda Lean została wprowadzona w przedsiębiorstwie Toyoty w celu wyeliminowania marnotrawstwa. Z czasem metoda ta przyjęła się we wszystkich branżach produkcyjnych i usługowych. Six Sigma ma swoje korzenie w najlepszych metodach rozwiązywania problemów zebranych z całego świata przez firmę Motorola i rozwinęła się wraz z takimi podejściami, jak DFSS, DMADV i DMAIC. Lean i Six Sigma zostały zintegrowane około dziesięć lat temu i wspólnie praktykowane jako Lean Six Sigma. Jest to najbardziej skuteczna metodologia rozwiązywania problemów biznesowych.

Poziomy Lean Six Sigma

Pierwszym poziomem pakietu szkoleń Lean Six Sigma jest poziom Yellow Belt, który stanowi podstawowy wstęp do pozostałych poziomów. Następny poziom Green Belt, jest postrzegany jako pierwszy poziom na drodze do doskonałości dla profesjonalistów w każdej dziedzinie wymagającej sprawnego działania biznesowego. Dzięki kompetencjom Lean Six Sigma Black Belt, ludzie są przygotowani do podejmowania międzyfunkcjonalnych projektów mających na celu rozwiązywanie problemów biznesowych. Najwyższym poziomem jest Master Black Belt. Master Black Belt pełni rolę trenera i przewodnika dla praktyków Lean Six Sigma.

Lean Six Sigma Black Belt – cele

Celem programów Lean Six Sigma Black Belt jest nie tylko pomoc uczestnikom w budowaniu kompetencji w zakresie rozwiązywania problemów, ale także zdobycie umiejętności przywódczych i zarządzania zmianą, tak by mogli oni prowadzić projekty usprawniające w swoim miejscu pracy. Szkolenie Lean Six Sigma na poziomie Black Belt pozwala opanować niezbędne umiejętności nie tylko pod względem teoretycznym, ale również praktycznym. Dzięki podejściu doświadczonych prowadzących uczestnik kursu ma możliwość poznać ogólną sztukę rozwiązywania biznesowych problemów, ale także odbyć studium konkretnych, najczęściej spotykanych przypadków w różnych modelach biznesowych.

Wymagania wstępne Lean Six Sigma Black Belt

Warunkiem wstępnym uczestnictwa w programie Lean Six Sigma Black Belt dla większości osób jest ukończenie szkolenia Lean Six Sigma Green Belt. Bez zdobycia certyfikatu szkolenia Lean Six SIgma Green Belt, uczestnictwo w szkoleniu Black Belt może być niemożliwe. Jednak każdy przypadek powinien być rozważany indywidualnie.

Czas trwania szkolenia Lean Six Sigma Black Belt

W zależności od instytucji zajmującej się organizacją szkoleń, długość kursu poziomu lena SIx SIgma Black Belt może być różna, jednak najczęściej jest to:

  • 6-12 dni w przypadku szkoleń publicznych i ogólnodostępnych, Szkolenie publiczne
  • 6-16 dni w przypadku szkoleń wewnątrz firmowych i indywidualnie dostosowanych do modelu działania firmy.

Czas trwania szkolenia wewnątrzfirmowego Black Belt zależy od kilku aspektów:

  • Osoby, które wcześniej ukończyły Green Belt, mogą skrócić czas trwania szkolenia Black Belt.
  • Wymagany przez organizację poziom programowy i statystyczny
  • Włączenie warsztatów Action Learning – Jeśli firma chce uczyć się poprzez warsztaty dla prawdziwych wewnętrznych scenariuszy, czas trwania jest dłuższy.
  • Wzmocnienie poprzez inne techniki Business Excellence – Jeśli organizacja chce stworzyć indywidualny program Black Belt, który zawiera dodatkowe narzędzia, takie jak kreatywność, TOC, symulacje itp.

Zdobądź certyfikat Black Belt w Lean Six Sigma

Wysoko wydajni i wykwalifikowani pracownicy, którzy uzyskają certyfikat Lean Six Sigma Black Belt, są często wybierani do prowadzenia złożonych, interdyscyplinarnych i międzywydziałowych projektów usprawniających – może to przynieść znaczne korzyści finansowe zarówno firmie, jak i Twojemu potencjalnemu wynagrodzeniu. Uczestnicy szkolenia będą ćwiczyć podstawowe techniki analizy danych wymagane od certyfikowanych osób, zgodne z metodologią DMAIC i ją wspierające. Kursanci poznają również niestatystyczne koncepcje zarządzania zmianą oraz podstawowe mierniki finansowe wymagane w udanych, kompleksowych projektach doskonalących Black Belts.

Wykorzystanie witryny do salonu – Jak sprawić, by Twoje wnętrze zachwyciło?
Fotografia wnętrz Trójmiasto — na czym polega ta usługa?
Jakie są najczęściej występujące robaki w domu? Zwalcz robaka raz-dwa!

Dodaj komentarz