Metody na nierówną walkę z kurzem

Metody na nierówną walkę z kurzem

Nie da się uniknąć kurzu w mieszkaniu. Będzie on zawsze powstawał w naszych domach. Ciężko skutecznie się po pozbyć, ale możemy stosować różne metody, które sprawią, że stanie się mniej uciążliwy. Będzie on zawsze przedostawał się z zewnątrz do środka.

Kurz tworzy się z pyłków roślin, organicznych drobinek, zanieczyszczeń i wielu innych składników, niestety także z roztoczy. Te ostatnie mogą być szczególnie niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Istnieje jednak kilka sposobów, które pomogą ci zadbać, by w twoim domu nie pojawiała się nadmierna ilość kurzu. Najczęściej tego typu zabrudzenia pochodzą ze środowiska zewnętrznego. Duże miasto, palenie w piecach czy przemysłowy rejon – to miejsca, które mają szczególny wpływ na powstawanie kurzu w twoim domu. Warto wtedy zadbać o szczelne okna i firanki w nich. Oczywiście nie da się uniknąć wietrzenia domu, ale dzięki firankom zanieczyszczenia będą zatrzymywane na nich.

Najważniejszym krokiem jest regularne sprzątanie mieszkania. Powinniśmy zadbać o to, by przynajmniej raz w tygodniu ścierać kurz i odkurzać każde zanieczyszczone miejsce. Obecnie mamy duży wybór preparatów, które nam w tym pomogą – mleczka do mebli czy wilgotne ściereczki idealnie się sprawdzają.

Kurz najłatwiej zbiera się w różnego rodzaju tkaninach. Dlatego warto zadbać o w miarę częste pranie czy wietrzenie pościeli, odkurzanie i trzepanie dywanów czy czyszczenie firanek czy zasłon. To te miejsca są najbardziej narażone na zbieranie się dużej ilości kurzu, a także na powstawanie roztoczy, które są niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Pamiętajmy także o czyszczeniu wszystkich zakamarków. Niestety często omijamy miejsca, które nie rzucają się w oczy. Najczęściej dotyczy to wysokich szafek i trudno przesuwających się mebli. Pamiętajmy także o dokładnym czyszczeniu kratek wentylacyjnych czy górnych oświetleń.
Półki z książkami czy różnego rodzaju bibelotami, to idealne miejsce dla osadzania się kurzu. Rzadko jednak udaje się nam się przetrzeć te miejsca. Jest to czasochłonna czynność, która wymaga od nas zdjęcia każdej rzeczy i wytarcia jej. Warto jednak o tym pamiętać, ponieważ książki czy inne przedmioty będą wyglądały o wiele lepiej i nie będą się niszczyły.

Sposoby na zbierający się kurz

Istnieje kilka sposobów, aby uniknąć nadmiernego zbierania się kurzu w mieszkaniu. Pierwszą z nich jest oczywiście regularne sprzątanie i wietrzenie mieszkania. Dobrym sposobem na pozbycie się zanieczyszczeń z powietrza w domu, warto zakupić specjalny nawilżacz powietrza z filtrem.

Pamiętajmy także o wyciągach kuchennych – niektóre z nich wyposażone są w opcję odświeżania powietrza. Ważną rzeczą jest także odpowiednia wentylacja (z filtrami), która pozwala na wymianę powietrza.

Aby zadbać o czystość dywanów, wykładzin czy podłogi, warto zakupić odpowiedni odkurzacz, który będzie skutecznie czyścił wszelkie powierzchnie w domu. Decydując się na zakup odkurzacza, pamiętajmy aby był on wyposażony w specjalne filtry, które zatrzymują wszelkie zanieczyszczenia, w tym roztocza. W tym przypadku najlepszy będzie odkurzacz wodny.

Fotografia wnętrz Trójmiasto — na czym polega ta usługa?
Jakie są najczęściej występujące robaki w domu? Zwalcz robaka raz-dwa!
Rozpoczynasz swoją przygodę z wędliniarstwem? Zobacz, w co musisz się zaopatrzyć!

Dodaj komentarz