Roboty ziemne Olsztyn – poznaj rodzaje robót ziemnych

Roboty ziemne Olsztyn – poznaj rodzaje robót ziemnych

Od robót ziemnych tak naprawdę rozpoczyna się każda inwestycja. Ich celem jest przygotowanie gruntu zgodnie z dokumentacją projektową. Roboty ziemne przede wszystkim związane są z wydobyciem gruntu, a także przemieszczeniem go w inne miejsce oraz nadanie mu odpowiedniego kształtu. Jest to więc bardzo ważny proces każdej budowy. Jakie są rodzaje robót ziemnych? 

Roboty ziemne Olsztyn – poznaj definicję

Roboty ziemne najprościej można określić jako urabianie różnego rodzaju gruntu. W pierwszej kolejności oddziela się warstwy gruntu, a następnie przemieszcza na zwał lub maszyny transportowe. Te mogą ziemię przesuwać, zasypywać, zagęszczać, lub pomagać w załadunku i rozładunku. Roboty ziemne wymagają więc zastosowania specjalnych maszyn budowlanych o różnym podwoziu. Wśród takich maszyn możemy wymienić koparki, ładowarki, spycharki, zrywarki, równiarki, zgarniarki oraz walce i ubijarki.

Roboty ziemne prowadzi się w przypadku budowli podziemnych, inwestycji o fundamentach naziemnych, a także kształtowaniu terenu pod różne nawierzchnie. Warto przy tym wiedzieć, że roboty ziemne mają różne klasyfikacje i rodzaje. Jakie więc możemy wyróżnić? 

Rodzaje robót ziemnych – jaka jest klasyfikacja? 

Roboty ziemne to jednak nie tylko wykopywanie ziemi, jak większości może się kojarzyć. Roboty ziemne Olsztyn możemy podzielić na trzy podstawowe rodzaje: porządkowe, podstawowe i wykończeniowe. Klasyfikacja odbywa się na podstawie specyfiki podejmowanych w ich ramach czynności. Roboty porządkowe pełnią funkcję przygotowawczą. Na tym etapie usuwane są zbędne elementy na przykład roślinne, w tym darninę, krzewy, starodrzewy, czy pnie. 

Roboty podstawowe natomiast obejmują makroniwelację i niwelację, a także wykopy szeroko i wąsko-przestrzenne pod obiekty budowlane, rowy, drogi i instalacje. Do tej grupy zaliczamy również wykonywanie nasypów oraz zasypek i podsypek. Z kolei wykończeniowe roboty ziemne polegają na wyrównywaniu dna wykopów oraz wykonywaniu wykopów pod fundamenty.

Gdzie szukać specjalistów od robót ziemnych? 

Roboty ziemne wykonywane są przez fachowców, gdyż używane są do nich specjalne maszyny. Żeby z kolei je obsługiwać trzeba mieć pozwolenie. Gdzie więc szukać specjalistów od robót ziemnych? Najlepiej jest zdecydować się na firmę, która oferuje kompleksowe usługi z zakresu robót ziemnych. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę ‘roboty ziemne Olsztyn’ i w prosty sposób znajdziesz polecanych specjalistów, którzy oferują pełen zakres robót ziemnych. 

Czym się wyróżniają konstrukcje stalowe w Grudziądzu? 
Co jest lepszym rozwiązaniem – kupno czy wynajem mieszkania?
Czy wiesz jak działa inteligentny dom?

Dodaj komentarz