Schody wewnętrzne – półkowe

Schody wewnętrzne – półkowe

Jest to najbardziej ekstrawagancka konstrukcja schodowa spośród stosowanych wewnątrz domów i mieszkań. Co ciekawe, schody te nasuwają skojarzenie z pionkami domino ustawionymi na ścianie lub półkami zamocowanymi do niej schodkowo krótszymi krawędziami. Mogłoby się wydawać, że tak proste schody, pozbawione belek wspornikowych, podstopnic, a często także balustrad, są łatwe do montażu i tanie. Niestety tak nie jest. Każdy stopień ma wewnątrz ukryty element nośny wykonany ze stali lub kompozytu, który wymaga głębokiego zakotwienia w ścianie. Ponieważ na elementy takie będą działać bardzo duże obciążenia, a po przeciwległej stronie nie zostaną one niczym podparte, ściana nie może być byle jaka – idealna będzie żelbetowa. Zwykle jednak w nośnej ścianie murowanej przewiduje się skośnie biegnącą belkę żelbetową i do niej kotwi wsporniki. Grubość takiej ściany nie może być mniejsza niż 20 cm. Z powyższego łatwo się zorientować, że nie są to schody, które można kupić w kawałkach w markecie i zmontować w jeden weekend. Wymagają bowiem one zatrudnienia profesjonalnej firmy. Lepiej też zdecydować się na nie przed rozpoczęciem budowy, aby murarze wybudowali odpowiednio mocną ścianę lub ścianę z żelbetowym wzmocnieniem. W gotowym domu lub mieszkaniu też jest to możliwe, ale ogromnie skomplikowane i bardziej kosztowne. Trzeba wiedzieć, że godni zaufania producenci schodów półkowych mogą się pochwalić wynikami testów obciążeniowych przeprowadzanych w renomowanych instytucjach badawczych. Stopnie schodów półkowych obudowywane są między innymi drewnem klejonym, ale mogą być również wykonane z naturalnego kamienia, konglomeratu kamiennego, spieku kwarcytowego, a nawet ze szkła. Najczęściej są prostokątne, ale do zabiegów – czyli schodowych zakrętów – stosuje się także modele trójkątne lub trapezowe.

Należy podkreślić, że schody półkowe są obecnie bardzo modne. Mają najbardziej dyskretną budowę ze wszystkich i nie narzucają się wizualnie. Niestety mogą biec wyłącznie wzdłuż ściany, co ogranicza nieco swobodę wyboru miejsca. U niektórych osób chodzenie po tego rodzaju stopniach może wzbudzać lęk, zwłaszcza jak brak im poręczy i pochwytów.

Oto kiedy warto wybrać schody półkowe:

1). Kiedy mamy gwarancję, że ściana, w której będą mocowane stopnie, jest lub będzie wystarczająco nośna.

2). Gdy cenimy minimalizm, także w wystroju wnętrz.

3). Gdy nie obawiamy się chodzić po tak ażurowej konstrukcji.

A jaka jest ich cena? Powiedzmy o takich oto elementach składowych:

a). schody drewniane (wspornik i obudowa) – 600-1500 zł za stopień.

b). schody kamienne i ze spieków (wsporniki i obudowa) – od 1600 zł za stopień.

c). balustrady ze stali nierdzewnej – od 600 zł/m.

d). balustrady szklane – od 1200 zł/m.

e). montaż – 300-600 zł za stopień.

Dodatkowa uwaga – konstrukcje półkowe w najmniejszym stopniu ograniczają dostęp światła słonecznego przez okna do klatki schodowej. Warto też wiedzieć, ze większość schodów półkowych ma obudowę wykonaną z drewna litego lub płyt fornirowanych.

Czym się wyróżniają konstrukcje stalowe w Grudziądzu? 
Roboty ziemne Olsztyn – poznaj rodzaje robót ziemnych
Co jest lepszym rozwiązaniem – kupno czy wynajem mieszkania?

Dodaj komentarz