Sprzedawcy i kupujący na rynku nieruchomości

Sprzedawcy i kupujący na rynku nieruchomości

Rynek nieruchomości mieszkalnych rozwija się prężnie od lat, jednak wydaje się, że dopiero w ostatnim czasie różnorodność proponowanych ofert stała się tak ogromna. Paradoksalnie zarówno sprzedaż, jak i kupno mieszkania stały się z kolei trudniejsze niż na przykład jeszcze kilkanaście lat temu. Skąd taka tendencja i jak ją przełamać? Odpowiedź na pierwszą część pytania jest oczywiście dość prosta. Duża konkurencja na rynku powoduje, że pewnym sprzedawcom trudno przebić się ze swoimi ofertami. Problem dotyczy nie tyle dużych firm deweloperskich, co raczej mniejszych firm budowlanych czy w końcu sprzedawców prywatnych. Nie należy zapominać także o kupujących, których ogrom ofert zamieszczanych na przykład w sieci może po prostu przytłaczać i przerastać. Jak zatem poradzić sobie z wymienionymi problemami? Okazuje się, że rynek nie pozostawiony sam sobie z pomocą człowieka potrafił wypracować pewne rozwiązania, które dzisiaj coraz skrzętniej się w różnych sytuacjach wykorzystuje.

Pomoc rzeczoznawcy

Rzeczoznawca w pewnych sytuacjach związanych z rynkiem nieruchomości może naprawdę się przydać. Na przestrzeni ostatnich kilku lat wspomniany zawód z pewnością stał się bardziej popularny niż na przykład jeszcze dekadę temu. Fakt ten związany jest przede wszystkim ze zmianą myślenia przeciętnego Polaka sprzedającego lub kupującego mieszkanie. Jeszcze stosunkowo do niedawna sprzedający sami ustanawiali sobie prawo do tego, by wskazywać potencjalnemu klientowi cenę mieszkania czy domu. Wzrost świadomości kupujących spowodował, że stali się oni mniej podatni na sugestie oraz tym samym mniej naiwni. Niestety przyczynkiem do takiej zmiany stały się niemiłe doświadczenia kupujących z przeszłości. Często po podpisaniu umowy i zapłaceniu wyznaczonej kwoty okazywało się, że zakupiona nieruchomość wcale nie jest taka idylliczna, jak wcześniej opisywał to poprzedni właściciel. Zdarzały się też sytuacje odwrotne. Nieświadomy wartości właściciel sprzedawał mieszkanie za bezcen. Dzięki rzeczoznawcy takie sytuacje nie mają więcej miejsca. Na podstawie przeprowadzonego wywiadu ten ostatni wydaje wycenę, która stanowi z kolei podstawę do ustalenia odpowiedniej wartości mieszkania czy domu. W przypadku nieruchomości wtórnych należy z pewnością zgłosić się do firmy oferującej kompetentną wycenę mieszkań. Jeśli mowa o nieruchomościach deweloperskich, taka konsultacja jest oczywiście ustala z góry.

Biura nieruchomości

Szybka sprzedaż mieszkania lub znalezienie odpowiedniej nieruchomości pod wynajem wydaje się niemożliwe? Elementem rozwiewającym wszystkie troski są agencje nieruchomości, które pomagają zarówno osobom chcącym mieszkanie sprzedać, jak i osobom poszukującym odpowiednich nieruchomości. Warto zaznaczyć, że agenci zazwyczaj pobierają opłatę dopiero z chwilą realizacji zlecenia. Innymi słowy wtedy, gdy znajdą swojemu klientowi idealne mieszkanie lub potencjalnego kupca. Na podstawie ustalonych wytycznych agent nieruchomości podpisuje z klientem umowę, która reguluje stosunki między nimi. Warto wynegocjować cenę usług agenta nieruchomości. Jest to całkiem możliwe dzięki dużej konkurencji na rynku.

Zadania sprzedawcy

Sprzedawca na rynku pierwotnym musi przede wszystkim dotrzeć do klienta. Najłatwiej zrobić to przez stronę internetową, na której znajdą się najważniejsze informacje oraz wizualizacje projektu. Z kolei sprzedawca na rynku wtórnym powinien posiłkować się usługami agenta nieruchomości oraz możliwościami portali ogłoszeniowych, które zainteresowane osoby często odwiedzają.

Zadania kupującego

Osoby poszukujące mieszkania chcą przede wszystkim łatwo dotrzeć do proponowanych na rynku ofert. Najszybciej można to zrobić oczywiście przez internet. Wpisując w wyszukiwarkę frazę mieszkania Jelenia Góra sprzedaż szybko można znaleźć dla przykładu nieruchomości mieszkalne oferowane w Jeleniej Górze. Podobny schemat działa również w przypadku innych miast. Warto zaznaczyć, że w przypadku rynku wtórnego sprawdzają się także portale ogłoszeniowe. Rynek pierwotny operuje z kolei wspomnianymi wcześniej stronami określonych projektów, na których znajdują się wszelkie potrzebne informacje.

Zarówno sprzedaż, jak i kupno mieszkania nie musi stanowić dzisiaj problemu. Wiele osób ma tendencję do tego, by małe niepowodzenia zamieniać w wielkie i nierozwiązywalne tragedie. Okazuje się, że właściwe działania opierają się przede wszystkim na cierpliwości i dobrej organizacji. Kolejnym krokiem zarówno w przypadku poszukiwania lokalu mieszkalnego, jak i sprzedaży mieszkania na rynku wtórnym jest skorzystanie z usług agenta nieruchomości. Nie jest to oczywiście obowiązkowe, ponieważ agencja nieruchomości stanowi wyłącznie twór alternatywny. Każda osoba, której zależy na jakości i szybkości powinna z niej skorzystać. Kolejny aspekt związany ze sprzedażą i kupnem mieszkania stanowi rzeczoznawca. Ten ostatni trafie ocenia stan nieruchomości, dzięki czemu żadna ze stron nie zostaje pokrzywdzona. Warto zaznaczyć, że na przestrzeni ostatnich kilku lat wspomniane zawody stają się coraz bardziej popularne. W przypadku firm deweloperskich sprzedaż zależy w dużej mierze od działań reklamowych oraz informacyjnych samego inwestora. Osoby poszukujące mieszkania powinny z kolei wiedzieć, w jaki sposób mogą bezpośrednio (pomijając pośrednie usługi agenta nieruchomości) dotrzeć do oferowanych nieruchomości czy to z rynku wtórnego, czy to z rynku pierwotnego. Opierając się na podanych wyżej zaleceniach znalezienie czy sprzedaż mieszkania stają się całkiem realną przyszłością.

Fotografia wnętrz Trójmiasto — na czym polega ta usługa?
Jakie są najczęściej występujące robaki w domu? Zwalcz robaka raz-dwa!
Rozpoczynasz swoją przygodę z wędliniarstwem? Zobacz, w co musisz się zaopatrzyć!

Dodaj komentarz