Wymiana oleju w samochodzie w domowych warunkach

Wymiana oleju w samochodzie w domowych warunkach

Wymiana oleju w samochodzie to z reguły ta czynność, którą wykonujemy w swoich samochodach najczęściej.  W tym celu zazwyczaj odwiedzamy warsztaty samochodowe przynajmniej raz do roku, bądź też, przebytych dziesięciu tysiącach kilometrów, gdyż tak zalecają producenci samochodów. O wymianie oleju warto pamiętać, ponieważ rzadko wymieniany olej może spowodować w naszym aucie sporo problemów, najczęściej niesystematyczna wymiana ma zły wpływ na stan silnika. Olej z czasem ulega zanieczyszczeniu i zabrudzeniu, na dnie misy olejowej mogą pojawiać się zanieczyszczenia mające również zły wpływ na stan silnika, co więcej olej po czasie traci swoje właściwości smarne, mogą spowodować nawet zatarcie silnika, a taka naprawa to już dość znaczący koszt.

Zatarcie silnika

Stary zużyty olej w silniku, który utracił już swoje właściwości smarna najczęściej powoduje zatarcie silnika. Ta awaria jest jedną z najkosztowniejszych jaka może nas spotkać. Może zakończyć się całkowitą renowacją silnika, a nawet koniecznością jego wymiany. Naprawa czy też zakup nowego silnika, a później jego założenie to ogromne koszty. Aby tego uniknąć wystarczy tylko pamiętać o systematycznej wymianie oleju. Wymiana oleju najczęściej odbywa się w warsztatach samochodowych jednak coraz częściej decydujemy się na wymianę oleju w swoim garażu, gdyż pozwalają nam na to różnego rodzaju narzędzia, które bez problemu możemy sobie kupić. Raz zainwestujemy w sprzęt, a później możemy zaoszczędzić na kosztach wymiany, szczególnie kiedy posiadamy w domu kilka aut. Czynność ta jest w zasadzie banalnie prosta i z pewnością każdy poradzi sobie z tym zadaniem.

Wymiana oleju bez kanału i podnośnika

Z reguły w warsztatach samochodowych do wymiany oleju używa się kanału bądź podnośnika. Dostęp do korka spustowego znajdującego się na dole silnika jest wtedy znacznie łatwiejszy. Jest jednak możliwość wymiany oleju bez kanału. Potrzebujemy wówczas lewarka aby móc podnieś samochód lekko ku górze, należy pamiętać aby wykonywać tę czynność na równej najlepiej betonowej powierzchni.  Następnie pod autem należy umieścić jakieś naczynie bądź też wannę olejową do której olej będzie mógł swobodnie spłynąć. Dużym udogodnieniem są mobilne wanny kanałowe na kółkach, które możemy bez problemu umieścić pod samochodem. Dzięki takiej wannie olej z pewnością się nie wyleje i nie zabrudzi powie. Kolejny krok to odkręcenie korka spustowego oraz wymiana wszystkich filtrów. Przed wlaniem nowego oleju samochód należy postawić na kołach, odczekać i stopniowo porcjami wlewać nowy olej do silnika.

Wykorzystanie witryny do salonu – Jak sprawić, by Twoje wnętrze zachwyciło?
Fotografia wnętrz Trójmiasto — na czym polega ta usługa?
Jakie są najczęściej występujące robaki w domu? Zwalcz robaka raz-dwa!

Dodaj komentarz