Zakup pierwszego mieszkania od dewelopera

Zakup pierwszego mieszkania od dewelopera

Temat dotykający codziennie wielu ludzi, a jednocześnie temat rzeka. To na co należy zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania po pierwsze zależy mocno od tego na jakim etapie jest inwestycja, czy to raczej tzw. dziura w ziemi czy budynek już stoi.
W przypadku nowo powstającego obiektu mieszkalnego warto się zorientować jak wyglada kwestia pozwolenia na budowę, czy jest prawomocne, dobrze wiedzieć czy firma deweloperska buduje za gotówkę albo chociaż na wykupionej przez siebie ziemi, czy jednak wchodzą w grę jakieś dzierżawy wieczyste lub inne akty prawne obciążające nieruchomość. Dobrze również poszukać jakiś informacji o deweloperze, zapytać znajomych, poczytać fora internetowe czy portale branżowe. Warto wspomnieć, że czasem brak informacji to dobra informacja.

Kolejna sprawa to lokalizacja inwestycji, sprawdzenie co jest w okolicy i co może/nie może tam jeszcze powstać i jakie uciążliwości się z tym wiążą. Często na danym terenie obowiązuje już plan miejscowy lub jest on w trakcie uchwalania, możemy wtedy sprawdzić czym naszym potencjalnym sąsiedztwie powstanie raczej park czy parking przed wielką galeria handlową lub kościołem.

W rozmowie z deweloperem warto dopytać jaki jest standard wykończenia, jakie materiały zostały użyte, co dokładnie obejmuje stan deweloperski, np. czy balkony są wykończone, w jakim stanie zostaniemy ściany podczas odbioru mieszkanka itd. Dobrze również zorientować się w jakim standardzie wykonane są przestrzenie wspólne czyli korytarze, windy, a także parkingi czy przestrzeń wokół budynku.

Jeśli mieszkanie jest w trakcie budowy warto dopytać o zmiany lokatorskie, w momencie kiedy nie ma jeszcze ścian można wiele rzeczy dopasować względem indywidualnych wymagań. Wchodzą w grę zmiany w układzie mieszkania, elektryce czy instalacjach wodno-kanalizacyjnych, czasem w ramach negocjacji deweloper może takie zmiany zapewnić w cenie mieszkania. Jeśli mamy taka możliwość warto na tym etapie skonsultować układ mieszkania z projektantem, który oceni fachowo jego potencjał.

Dla niektórych ważną kwestia są miejsca parkingowe i komórki lokatorskie dostępne w ramach nieruchomości. Warto wspomnieć, że niektórzy deweloperzy określają przykładowo ilości miejsc postojowych, które trzeba/można kupić do danej wielkości mieszkania. Jeśli nie planujemy zakupy takiego parkingu dobrze zorientować się w możliwościach darmowego lub płatnego parkowania w okolicy dla siebie lub naszych gości.

Na koniec pozostają jeszcze kwestie formalne, czyli finansowo-administracyjne, warto zapytać o opłaty rezerwacyjne, transze płatności i szczegóły umowy, w razie potrzeby czy niejasności możemy skonsultować te kwestie z prawnikiem.

Małe sofy do spania – na jaki model postawić?
Co jest lepszym rozwiązaniem – kupno czy wynajem mieszkania?
Symulacja obecności – czy stanowi skuteczny sposób na intruzów?

Dodaj komentarz