Niepodważalnie jednym z najbardziej popularnych rozwiązań posadzek parteru, stosowanych w budynkach niepodpiwniczonych jest podłoga na gruncie. Najistotniejszymi kwestiami, które ma spełnić układ i konstrukcja warstw podłogi na gruncie, to zapewnienie odpowiednich warunków cieplnych i wilgotnościowych w pierwszej kondygnacji budynku.
Aby spełnić dwa powyższe, mogłoby się zdawać oczywiste wymagania, należy trzymać się ściśle określonej struktury warstw. Mianowicie rozpatrując konstrukcję zgodnie z kolejnością technologiczną wykonywania prac, najniżej położoną warstwą będzie podsypka. Znajduję się ona na gruncie rodzimym, a najczęściej stosowanym materiałem jest żwir lub piasek, gdyż grunty te posiadają odpowiednią przepuszczalność wymaganą na tym poziomie konstrukcji. Należy pamiętać o mechanicznym zagęszczeniu podsypki, warstwami ok. 10-15 cm.
Następną warstwą jest podbudowa betonowa pełniąca rolę warstwy konstrukcyjnej. Przeważnie o grubości ok. 10-15 cm, betonu klasy minimum C12/15 oraz zbrojoną siatką prętów. Po zakończeniu robót betoniarskich, odpowiedniej pielęgnacji betonu oraz doprowadzenia budynku do stanu surowego zamkniętego można przystąpić do dalszych prac przy podłodze na gruncie. Ważnym jest, by rozpocząć je dopiero po zadaszeniu domu, gdyż nie zaleca się nastawiać kolejnych warstw na działanie zmiennych warunków atmosferycznych.
Na gładkiej, betonowej powierzchni rozkłada się izolację przeciwwilgociową. Stosowane są zarówno papy termozgrzewalne układane warstwami, jak i folie PE.
Odpowiednie właściwości termiczne podłogi na gruncie zapewnia następna w kolejności warstwa, czyli termoizolacja. Wykonujemy ją zazwyczaj ze styropianu, wełny mineralnej lub pianki poliuretanowej. Standardowa grubość zależna jest od warunków cieplnych stawianych budynkowi oraz producenta, na ogół jest to 10-12 cm.
Na tak przygotowanej izolacji termicznej układa się kolejną warstwę przeciwwilgociową, którą wzdłuż obwodu płyty wywijamy na ścianę na długość ok. 10 cm.
Ostatnią w kolejności warstwą o grubości ok. 5-10 cm jest gładź cementowa, popularnie nazywana jastrychem lub wylewką. Na tym etapie prac istotną kwestią jest odpowiednie wypoziomowanie warstwy, gdyż powierzchnia ta jest wierzchnią powłoką, na której zostaną ułożone wykończenia posadzki tj. płytki, panele czy terakota.
Dobór materiałów do poszczególnych warstw podłogi na gruncie zazwyczaj zależy od woli Inwestora. Należy jednak pamiętać, aby stosować materiały posiadające certyfikaty i aprobaty techniczne, a wszystkie prace wykonywać zgodnie z wiedzą techniczną oraz sztuką budowlaną.