Grupy i klasy płytek gresowych – jaką wybrać?

Grupy i klasy płytek gresowych – jaką wybrać?

Wybierając glazurę zwykle pierwszym elementem, na który zwracamy uwagę jest ich estetyka. Wiadomo, że o charakterze wnętrza zwykle decyduje kolor, jaki się w nim znajduje, nietrudno więc zrozumieć nasze upodobanie do ciekawych rozwiązań kolorystycznych, atrakcyjnych wzorów czy nowoczesnych motywów przewodnich. Producenci rozpieszczają nas w tej kwestii, ponieważ trudno znaleźć dzisiaj płytki gresowe czy ceramiczne, które nie odpowiadałyby naszym gustom czy zapotrzebowaniu. Jako, że nadmiar produktów może sprawić, że zamiast prostej decyzji będziemy mieć spory dylemat, warto wiedzieć w jaki sposób ułatwiać sobie selekcjonowanie tysięcy propozycji, zwłaszcza, że nie wszystkie płytki gresowe, ceramiczne czy armatura powinny przyciągać nasz wzrok.

Wszystkie płytki posiadają odpowiednie parametry techniczne, pochodzą od określonego producenta i są przeznaczone do różnego typu powierzchni, dlatego też dobrze wiedzieć na co zwracać uwagę podczas zakupu oraz umiejętnie odczytywać oznakowania na poszczególnych pudełkach. Skończony i pełny projekt łazienki powinien zawierać szczegółowe informacje nie tylko dotyczące w sposób bezpośredni wyglądu i kolorystyki materiałów, ale także informacje o parametrach technicznych poszczególnych elementów wykończenia wnętrza, przede wszystkim dlatego, że takie informacje pozwalają nam na sporządzenie szacunkowego kosztorysu. Ze względu na to, że remontu łazienki dokonuje się zwykle raz na kilka lat, warto dobrze przemyśleć dobór odpowiednich materiałów. Niektóre płytki mogą być niezwykle atrakcyjne wizualnie, jednak ich parametry techniczne mogą pozostawiać wiele do życzenia. Najgorsze co może nas spotkać to kosztujące fortunę płytki gresowe odpadające od ściany czy też kruche płytki ceramiczne, które po kilku tygodniach zaczynają pękać. Wiadomo, że bardzo dużo zależy od umiejętności osób, które będą podejmować się remontu oraz od skuteczności przygotowywania podłoża, jednak czasami fachowiec niewiele może zrobić, kiedy dostarczamy mu kilka pudełek nieodpowiedniej glazury.

Pomimo tego, że producenci intensywnie proponują nam atrakcyjne płytki gresowe, w kręgu naszego zainteresowania ciągle są nieśmiertelne płytki ceramiczne, które wybieramy najchętniej i najczęściej. To, na co powinniśmy zwracać uwagę w pierwszej kolejności, to przede wszystkim klasa nasiąkliwości wodnej. Najprościej mówiąc chodzi o porowatość płytek, gdzie zasada jest taka, że im porowatość będzie większa, tym płytka będzie bardziej podatna na wsiąkanie wody. Płytki podzielone są na trzy grupy. Grupa I to płytki o nasiąkliwości poniżej 3%, które są najbardziej uniwersalne i sprawdzają się zarówno na podłodze, jak i ścianie, na zewnątrz i wewnątrz. Grupa II obejmuje płytki dostosowane do ścian i podłóg znoszące nieźle niskie temperatury, jednak warto na opakowaniu szukać dodatkowych informacji na temat ujemnych temperatur. Płytki z III grupy posiadają nasiąkliwość od 10 do 20% i nadają się jedynie do wnętrz. Obok nasiąkliwości ważna jest także ścieralność, istotna przede wszystkim w kontekście terakoty. Na jednych płytkach ślady widoczne są wcześniej, na innych rysy pojawiają się później, a zależy to przede wszystkim od oznakowania.

Ścieralność płytek ceramicznych mierzona jest klasami ścieralności od I do V, gdzie klasa I oznacza najsłabsze płytki, po których trzeba chodzić w miękkich kapciach czy na boso, klasa II delikatne płytki łazienkowe, klasa III płytki dostosowane do miejsc, w których dość dużo chodzi się w obuwiu o twardej podeszwie, dlatego sprawdzą się w korytarzu lub kuchni, klasa IV płytki dopasowane do pomieszczeń handlowych, hoteli i salonów sprzedaży, natomiast klasa V płytki sprawdzające się najlepiej w centrach handlowych, lotniskach czy hotelach, które są narażone na nieustanny ruch. Jako, że płytki gresowe i ceramiczne przeznaczone są zwykle do łazienek, możemy być narażeni na stały kontakt z wilgocią, przez co ważnym elementem jest antypoślizgowość zwłaszcza, kiedy z łazienki korzystać będą dzieci. Płytki antypoślizgowe to te oznaczone na opakowaniu od R9 do R13. Wskaźnik poniżej R9 oznacza płytkę, która nie jest antypoślizgowa, natomiast wyższa numeracja dopasowana jest do płytek o bezpieczniejszej powierzchni.

Sklep z listwami – szeroki wybór w jednym miejscu tylko na listwynametry.pl
Wykorzystanie witryny do salonu – Jak sprawić, by Twoje wnętrze zachwyciło?
Fotografia wnętrz Trójmiasto — na czym polega ta usługa?

Dodaj komentarz