Korzystanie z jednego odnawialnego źródła energii wiąże się z występowaniem odpowiedniego zjawiska. Czy to nasłonecznienia lub wystarczająco silnego wiatru. Jego brak powoduje przerwę w dostarczaniu energii (chyba, że jest ona magazynowana).
Chcąc realnie uniezależnić się od dostaw energii z zewnątrz, trzeba pomyśleć o połączeniu kilku technologii w jeden zwarty, inteligentny i zoptymalizowany system.
Elektrownia wiatrowa i ogniwa fotowoltaiczne wspólnie zasilające gospodarstwo domowe. W tym przypadku zastosowano trackera, tzn. ogniwo automatycznie ustawiające się w kierunku słońca.
DOSTĘPNE ŹRÓDŁA ENERGII
Do dyspozycji mamy rozległy wachlarz możliwości, są nimi: energia słońca, energia wiatru, geotermia, hydroenergetyka, biomasa, biogazowanie i inne.
POŁĄCZENIE KILKU ŹRÓDEŁ ENERGII
Połączenie w jeden system, źródeł energii odnawialnej pozwala realnie uniezależnić się od dostaw energii z zewnątrz. Podnosi komfort użytkowania domu oraz bezpieczeństwo energetyczne.
W typowym gospodarstwie domowym jest zapotrzebowanie na:
– energie cieplną (lub chłodne powietrze w lecie)
– energie elektryczną
– wodę użytkową
Optymalnie jest korzystać na bieżąco z wyprodukowanych zasobów energetycznych, tak aby nie musieć ich magazynować. Jednak jest to sytuacja idealna, mająca się nijak do realiów.
Źródła korzystające z energii słońca działają efektywnie w słoneczne dni. W dni wietrzne lepiej sprawdzą się elektrownie wiatrowe.
W polskich warunkach optymalne jest połączenie energii wiatru i słońca. Podczas miesięcy zimowych (z małym nasłonecznieniem) wieją wiatry o prędkościach przydatnych dla energetyki. W miesiącach letnich wzrasta nasłonecznienie, a wiatry są słabsze. W ten sposób można zapewnić sobie energię elektryczną przez cały rok.
A co z energią cieplną? Można wykorzystać do jej pozyskania prąd. Jednak jest to mało efektywne. Lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie np. kolektorów słonecznych lub pompy ciepła. Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady.
Zastosowanie kilku źródeł energii odnawialnej które wzajemnie się uzupełniają to optymalne rozwiązanie mające jedną wadę: początkowy koszt. Jednak, taka instalacja, może jednocześnie zarabiać na nadmiarze wytworzonej energii.
Należy się przede wszystkim zastanowić jaki chcemy uzyskać efekt oraz jakie mamy warunki lokalne. Jeśli obok naszego domu płynie rwący strumień (hydroenergetyka), jego energia może całkowicie nam wystarczyć. A może da się skorzystać z energii geotermalnej? Możliwości jest wiele.
OPTYMALIZACJA DZIAŁANIA I WYKORZYSTANIA DOSTĘPNYCH ŹRÓDEŁ
Kiedy już wiemy jaki chcemy uzyskać efekt energetyczny i znamy warunki występujące w danej lokalizacji możemy ustalić z jakich rozwiązań skorzystamy.
Można po prostu mieć kilka instalacji, jednak nie uzyskamy wtedy optymalnego efektu. Dużo lepiej połączyć je w jedną wzajemnie uzupełniającą się instalację, gdzie energia płynie dokładnie tam gdzie jej potrzebujemy oraz jest w takiej formie jaką potrzebujemy (prąd, ciepło itp.) w danej chwili.
Warto mieć też gdzie magazynować energię, w razie wytworzenia jej nadmiaru. Jednak jest to ostateczność, gdyż lepszym rozwiązaniem wydaje się odsprzedaż energii. Chyba, że zależy nam aby zawsze mieć jej zapas w razie potrzeby (np. przejście na niezależne zasilanie podczas burzy).
ODZYSKIWANIE ENERGII
Kiedy już zsynchronizujemy pracę urządzeń, czas na wyeliminowanie niepotrzebnie zużywanej energii. Podstawą jeśli chodzi o ogrzewanie jest ocieplenie budynku wraz z wymianą okien (jeżeli jest taka potrzeba).
Włączone oświetlenie, niedomknięte okno czy ogrzewanie pustego pokoju. Po co wytwarzać, magazynować energię jeżeli i tak jej spora część jest marnowana? Jeżeli uda nam się choćby częściowo pozbyć tego problemu, oszczędności będą spore. I wcale nie oznacza to ciągłego obserwowania czy gdzieś nie świeci się niepotrzebnie światło. Odpowiedni czujnik pomyśli o tym za nas. Tutaj przychodzi do nas z pomocą automatyka domowa.
Sposobem na zwiększenie efektywności ogrzewania jest rekuperator (rekuperacja – odzyskiwanie). Paradoksalnie, im bardziej szczelny budynek, tym więcej energii cieplnej tracone jest w procesie wentylacji. Rekuperator w znaczny sposób ogranicza te straty, jednocześnie poprawiając jakość powietrza wewnątrz budynku (co ma znaczenie dla alergików i nie tylko).
OSZCZĘDZANIE I OCZYSZCZANIE WODY
Można magazynować (zbiorniki na deszczówkę) i wykorzystać wodę deszczową do podlewania ogrodu, prania lub prac porządkowych wokół domu. Co pozwoli oszczędzić czystą wodę.
Przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków pozwalają uporać się z odprowadzaniem ścieków w domach, które nie zostały podłączone do systemu kanalizacji.
Charakteryzują się :
– wysoką redukcją zanieczyszczeń (do 98 % eliminacji BZT5),
– niewielką powierzchnią potrzebną do zamontowania,
– niskimi kosztami eksploatacji,- brakiem elementów ruchomych, które wymagałyby stałego nadzoru i kontroli.