Obecnie powszechna stała się moda na zadbane, wykoszone zgrabnie trawniki, dobrane kolorystycznie rabaty i egzotyczne odmiany rosnących w ogrodach, drzew owocowych. Przechodząc obok z gracja wypielegnowanych zieleńców i sadów, nie sposób nie zwrócić uwagi, na dumnie prężące się fuksje, krzewy genetycznie modyfikowanych malin czy rekreacyjne uprawy “leżakowe”. Wszystko to, robione z myślą o naszej wygodzie oraz ku chwale wartości dobytku.
MODA NA EKOLOGICZNE ZAGOSPODAROWANIE OGRODU.
Czy jednak musi tak być? Czy każdy z nas posiada rodzaj nakazu, który manipuluje jego działaniem do tego stopnia, że czeka nas tylko udział w tzw. wyścigu szczurów oraz codzienne liczenie zer, na posiadanym w banku koncie? Nie koniecznie. Wystarczy, że zwrócimy uwagę na kilka, wydawałoby się nieistotnych dla nikogo szczegółów, które w krótkim czasie sprawią, że poczujemy się i bardziej wartościowi i lepiej doceniamy to, co dotychczas mogło umknąć naszej uwadze.
CHWASTY. ROŚLINY TYPU SEGETALNEGO.
Jak to się ma jeśli chodzi o nasz przydomowy ogród oraz dotyczące go aktualnie codzienne porządki? Bardzo prosto. Zwróćcie państwo swoją uwagę, na tak prozaiczną czynność jaką jest zwykłe odchwaszczanie. Jak wiadomo, wiele roślin, do zdrowej i przynoszącej efekty uprawy, wymaga byśmy czynność tą wykonywali regularnie i nie pozwalali na to, żeby gatunek uznany za tzw. chwast ogrodowy, przerósł typ rośliny, wybranej przez nas, pod konkretną uprawę. Jak się okazuje, niektóre z nich są jednak bardzo wartościowe i godne lepszego się im przyjrzenia. Tym bardziej, że niektóre chwasty należą do gatunków chronionych. Oto dwa, znamienne przykłady takich właśnie roślin.
POKRZYWA. NATURALNY ANTYBIOTYK.
Do rodziny pokrzywowatych, należy co najmniej 50 gatunków opisanych już przez naukę roślin. Zwykle, są to gatunki bylin lub pokrzywy jednoroczne. Pokrzywę, uznaje się za tzw. chwast typu ruderalnego, czyli takiego, który najczęściej można spotkać w pobliżu ludzkich osad. Typowe dla tej rośliny, jest upodobanie do ziemi, która jest bogata w azot.
W Polsce, znane są odmiany pokrzywy konopiolistnej, zwyczajnej, poziewnikolisnej, kuleczkowatej i żegawki. Odmiana zwyczajna i pokrzywa żegawka, posiadają zastosowanie lecznicze.
W jakiej sytuacji, może się nam przydać najbardziej, zapas nazbieranych latem i ususzonych pokrzyw wymienionych, leczniczych gatunków?
Pokrzywa lecznicza, podobnie jak czosnek, bywa nazywana naturalnym antybiotykiem. Posiada właściwości antybakteryjne i można ją spożywać każdego dnia, w postaci gorącej herbaty. Z resztą, na pewno państwo już się z tym wcześniej spotkaliście, ponieważ herbatę z pokrzywy łatwo jest znaleźć w praktycznie każdym supermarkecie. Pijąc herbatę z pokrzywy, wzbogacimy nasz organizm także w witaminy i sole minerale. Jej picie, zaleca się głównie jesienią i zimą, ale również podczas przesilenia wiosennego.
MIŁEK WIOSENNY. SERCE MOCNE JAK DZWON.
Pochodzi z rodziny roślin jaskrowatych. Miłka wiosennego, spotkać można najczęściej w Polsce, na obszarach Wyżyny Lubelskiej. Zgodnie z danymi encyklopedycznymi, jest on rodzajem rośliny trującej. Niemniej, posiada także znane medycynie właściwości lecznicze.
Miłek wiosenny, działa uspokajająco, przeciwobrzękowo i moczopędnie. Wzmacnia siłę mięśnia sercowego, dlatego jest stosowany przy nerwicy serca, niewydolności krążenia i miażdżycy naczyń wieńcowych. Ze względu na trujące działanie miłka, zaleca się przyjmowanie go pod kontrolą lekarza. W prosty sposób zorientujecie się państwo co do tego, jak dokładnie wygląda miłek wiosenny, jeśli poszukacie pod tym kątem, grafikę np. wyszukiwarki Google.