Drzwi wejściowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Automatycznie zapisany szkic

Drzwi wejściowe są nie tylko wizytówką domu – w myśl zasady jak Cię widzą, tak Cię piszą, ale także elementem wyposażenia, które gwarantuje bezpieczeństwo domownikom. Oznacza to, że muszą łączyć w sobie takie cechy, jak wytrzymałość, funkcjonalność, odporność na zniszczenia, i ciekawy design. Architekci wnętrz zwracają uwagę na kilka elementów, które mają szczególne znaczenie przy wyborze drzwi zewnętrznych.

Drzwi jedno lub dwu skrzydłowe – na co zwrócić uwagę

Najczęściej typ drzwi – czy mają one być jedno, czy dwu skrzydłowe oraz to, jaki ma być ich wymiar zawarty, jest w projekcie domu. Praktyka architektów pokazuje, że zdarzają się sytuacje, że właściciele dokonują zmian w projekcie i decydują się na poszerzenie lub zmniejszenie wejścia i do niego dopasowują drzwi. Natomiast wysokość drzwi jest zazwyczaj standardowa i wynosi około 2 metrów.

Wybierając typ drzwi, należy wziąć pod uwagę szerokość wejścia, jak również wielkość samego budynku. W przypadku domów dużych, w typie rezydencji sprawdzają się drzwi szerokie, dwuskrzydłowe z naświetlami górnym lub dolnym, ich szerokość może być nawet większa niż 1,80 metra. Dla domów mniejszych przeznaczone są drzwi jednoskrzydłowe, o szerokości 90 centymetrów lub ewentualnie drzwi dwuskrzydłowe asymetryczne – jedna część zdecydowanie mniejsza od drugiej.

Jaki materiał wybrać?

Materiał, z jakiego wykonane są drzwi zewnętrzne to kolejna znacząca kwestia, która należy wziąć pod uwagę przy ich wyborze. Na rynku jest szeroka oferta drzwi zewnętrznych, dlatego też każdy bez trudu dopasuje je do swoich potrzeb i oczekiwań.

Najczęściej wybieranym rozwiązaniem są drzwi stalowe – są one budżetowym rozwiązanie, ale jednocześnie uwagę zwraca ich dobra jakość i funkcjonalność. Są moce i trwałe, a także odporne na zniszczenia. Rama wykonana jest drewna lub również ze stali pokrytej blaszanymi arkuszami. Zazwyczaj wykańcza się je sklejką, drewnem lub specjalistyczną farbą. Ich minusem jest to, że bardzo trudno je ocieplić, dlatego też ich współczynnik przenikania ciepła jest dość wysoki i wynosi ok. 1,4 W/(m2.K) – na rynku są już dostępne drzwi stalowe pasywne o współczynniku U = 0,8 W/(m2.K). Nie wymagają specjalnej konserwacji, a przed korozją chroni je ocynkowanie elementów metalowych oraz powłoki lakiernicze.

Co raz więcej klientów decyduje się na drzwi z drewna, doceniając ich naturalność oraz fakt, że dobrze chronią przed utratą ciepła (współczynnik wynosi U = 0,7-0,8 W/(m2.K). Powierzchnię drzwi pokrywa szlachetny fornir, który wykonany może być .min z mahoniu, sosny, dębu, czy palisandru. Ramy oraz ościeżnice drzwi drewnianych wykonywane są zazwyczaj z klejonki drewnianej, a skrzydła pokrywane sklejką, płyta wiórową lub HDF. Bardzo ważne jest ich właściwe zaimpregnowanie, aby nie wchłaniały wilgoci. Dla ich wzmocnienia stosuje się blachy stalowe, które umieszczane są wewnątrz skrzydeł.

Dostępne są także drzwi aluminiowe, które zaczynają być coraz częściej wykorzystywane w budynkach domów jednorodzinnych, szczególnie tych o dużym metrażu. Ich odpowiednie zestawienie pozwala stworzyć przeszkloną strefę wejściową, która potrafi zaskoczyć ciekawym designem. Wprawdzie są one dość zimne, jednak bardzo prosto można poprawić ich izolacyjność termiczną, a wtedy ich współczynnik może wynosić nawet 0,47 W/(m2.K) ( w przypadku drzwi pasywnych).

Przeszklenia w drzwiach wejściowych – rozwiązanie warte uwagi?

Ponieważ drzwi wejściowe są również elementem dekoracyjnym budynku, pojawiają się rozwiązania w formie przeszklenia. Są one umieszczane w skrzydłach drzwi lub jako dodatkowe naświetla. Stanowi to ciekawy element dekoracyjny, jak również rozwiązanie to może mieć wymiar funkcjonalny. Dobrze sprawdzają się w sytuacji, gdy pomieszczenie, do którego prowadzą, jest ciemne i brak w nim źródła światła dziennego. Ponadto dodają wnętrzu lekkości oraz przestronności. Zazwyczaj producenci drzwi proponują przeszklenia za dodatkową opłatą. W ofercie są szyby kolorowe, gładkie lub witrażowe. Szkło, z którego są wykonane, jest zespolone, co dobrze chroni przed utratą ciepła, oraz jest nietłukące.

Eleganckie i praktyczne kuchnie na wymiar — Bydgoszcz i okolice 
Na co zwrócić uwagę przy wyborze drzwi zewnętrznych?
 Kanapy na wymiar – gdzie je zamówić?

Dodaj komentarz