Roboty ziemne są nieodłączną częścią wielu różnorodnych inwestycji, od budowy nieruchomości (domów jednorodzinnych, ale też całych osiedli) po budowę dróg. Ich wykonanie jest często jednym z pierwszych etapów realizacji projektu i nie da się go pominąć przed przejściem do kolejnych kroków. Przykładowo, zanim będziemy mogli na dobre zacząć budować dom, musimy najpierw oczyścić działkę, wyrównać ją i wykopać dół pod fundamenty.
Jeśli ktoś ma obecnie w planach realizację inwestycji wymagającej robót ziemnych, z pewnością będzie zastanawiał się, ile takie usługi kosztują. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat przed rozpoczęciem poszukiwania wykonawcy, aby móc później lepiej ocenić zaproponowane przez niego stawki.
Najważniejsze aspekty, od których zależy koszt robót ziemnych
Pierwszym aspektem, który w dużym stopniu wpływa na koszt robót ziemnych, jest oczywiście zakres prac, w tym poziom ich skomplikowania i czas potrzebny do realizacji zlecenia. Trudniejsze roboty, wymagające bardziej specjalistycznych maszyn i pracowników, będą z oczywistych względów droższe niż szybkie, małe zlecenia wykonane przy użyciu najbardziej podstawowych maszyn.
Przykładowo, usunięcie drzew i krzewów na niewielkim terenie, na którym ma być wybudowany dom będzie z pewnością tańszą usługą niż roboty ziemne niezbędne do budowy wielu kilometrów drogi. To jednak nie wszystko. Sporą rolę odgrywa także lokalizacja, w związku z czym roboty ziemne w Gdańsku mogą być inaczej wycenione niż w małej wsi kilkadziesiąt kilometrów dalej. Istotny jest nie tylko region, ale też konkretny adres, ponieważ w tym samym regionie niektóre grunty mogą być równe i łatwe do uformowania, inne zaś na przykład podmokłe.
Kolejny czynnik wpływający na cenę to relacja wykonawcy ze zlecającym. Stali klienci często mogą liczyć na specjalne zniżki i oferty, więc, jeśli dany wykonawca dobrze wywiązuje się ze swoich obowiązków, warto przy okazji kolejnych robót ziemnych znowu zwrócić się do niego.
Wynajęcie których maszyn jest droższe?
Jak już powyżej wyjaśniono, trudno jest wskazać konkretne stawki za roboty ziemne, nie znając szczegółów sytuacji. Można jednak omówić, które usługi z reguły będą droższe, a za które trzeba będzie zapłacić odczuwalnie więcej.
Otóż przykładowo wynajęcie koparko-ładowarki z operatorem czy wywrotki z kierowcą będzie wiązało się ze znacznie niższą stawką godzinową niż w przypadku wynajmu koparki czy spycharki z systemem sterowania wraz z operatorem. Mowa tutaj o różnicach w stawkach rzędu kilkadziesiąt złotych więcej za godzinę, a więc jak widać typ potrzebnych maszyn odgrywa bardzo duże znaczenie w ostatecznej cenie usługi.