Osoby budujące swój własny dom w pewnym momencie stają przed koniecznością zakupu okien. Jest to niezwykle ważny etap, który może wydawać się skomplikowany. Wystarczy jednak poznać główne zasady, jakimi rządzi się zakup okien, by nabyć stolarkę, która zapewni wystarczający komfort i bezpieczeństwo.
Gdzie można kupić okna do domu?
Najlepszym miejscem do zakupu okien jest biuro sprzedaży pobliskiego producenta okien. W Polsce działa bardzo dużo firm produkujących okna, które cieszą się dobrą opinią nie tylko w kraju ale także w Europie. Zakup u renomowanego producenta to najlepszy wybór, który zapewnia bezpieczeństwo. Okna są produktem, który raz na kilka lat wymaga serwisu dlatego warto je nabywać u producentów, bo wtedy istnieje duża szansa, że firma nadal będzie istnieć za kilka lat. Oprócz tego okna można zamawiać w punktach dealerskich, gdzie w jednym sklepie sprzedaje się okna pochodzące od wielu producentów. Można je znaleźć także na składach, w marketach i hurtowniach budowlanych oraz w niektórych sklepach internetowych.
Najważniejsze parametry na które trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu
Osoby, które nie nabywały jeszcze okien mogą być przekonane, że najważniejszy jest wygląd i cena. Nic bardziej mylnego. Kupując okna trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na profil, okucia i szyby. Będąc w punkcie sprzedaży klient ma zwykle okazję obejrzeć przykładowy profil okna w przekroju. Należy więc zwrócić uwagę na jego szerokość, ilość komór oraz przyjrzeć się wzmocnieniu jakie zainstalowano w środku. Okucia najlepiej jest wybierać takie, które pochodzą od renomowanych producentów, gdyż to one zapewniają największe bezpieczeństwo i niezawodność. Jeśli chodzi o szyby to obecnie najczęściej wybierane są okna z pakietami trzyszybowymi, bo mają ona najlepsze warunki izolacyjne. Nie wszyscy klienci wiedzą, że szyby w oknach mogą występować w wielu niestandardowych odmianach. Na życzenie klienta mogą być wstawione szyby antywłamaniowe, dymione, dźwiękoszczelne, ze szprosami albo przyciemniane.
Ile będą kosztowały okna?
Okna nie są produktem standardowym i nie występuje tu stały cennik. Ostateczny koszt jest kwestią indywidualną, bo okna produkuje się na zamówienie. Aby uzyskać wstępny kosztorys najlepiej udać się do punktu obsługi klienta i zabrać ze sobą projekt domu. Można też samodzielnie pomierzyć otwory i przyjść z wykazem wymiarów. Część firm oferuje także wyceny na telefon i email. Można również umówić się z handlowcem w miejscu budowy i tam zostanie przeprowadzona wstępna wycena. Ostateczna cena okien będzie zależeć o wymiarów, układu okien, poprzeczek, kształtów, kolorów, zastosowanych szyb i okuć. Zamawiając okna trzeba liczyć się z tym, że za wszystko co niestandardowe trzeba będzie dodatkowo dopłacić. Dotyczy to przede wszystkim nietypowych kształtów takich jak koła czy trójkąty oraz nietypowych szyb a więc lustrzanych, mlecznych czy ornamentowych. Okna w kolorze są zawsze droższe od okien białych. Jeśli okleina ma być z dwóch stron dopłata jest odpowiednio wyższa podobnie jak w sytuacji, gdy klient wybiera nietypowy kolor spoza standardowego wzornika. Koszty znacznie rosną gdy kupujący zamiast typowych okien tarasowych z ruchomym słupkiem chce zamówić okna tarasowe w systemie przesuwnym. W oknach można też zastosować cały szereg rozwiązań dodatkowych takich jak termoramka, stopniowane uchyły, nawiewniki, obniżone poprzeczki czy klamki z kluczykiem. Nie wszyscy wiedzą, że zwykle nie trzeba nic płacić za montaż okien w budynku, który jest w stanie surowym.