Dobór pompy ciepła — co należy wziąć pod uwagę?

Dobór pompy ciepła — co należy wziąć pod uwagę?

W dzisiejszych czasach coraz ważniejsze staje się dla nas podejmowanie świadomych, ekologicznych wyborów. Pozwalają nam one nie tylko przyczynić się do poprawy stanu środowiska naturalnego, ale także zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy. Jednak nawet ekologiczne inwestycje energetyczne, takie jak fotowoltaika i pompy ciepła, muszą być przeprowadzane rozsądnie.

Co warto wiedzieć o pompie ciepła?

Aby mieć pewność, że zainstalowane urządzenia posłużą nam przez długi czas, warto zadbać o odpowiedni dobór pompy ciepła. Parametry sprzętu mogą różnić się między innymi w zależności od naszej lokalizacji, wielkości gospodarstwa domowego i zapotrzebowania energetycznego.

Pompa ciepła to nowoczesny system grzewczy. Jego instalacja przysłuży się zarówno środowisku, jak i budżetowi domowemu. Maszyna wykorzystuje naturalny kierunek przepływu energii, którą czerpie z otoczenia. Dlatego wyróżniamy kilka rodzajów pomp ciepła, takich jak:

  • pompa ciepła powietrze-woda,
  • pompa ciepła powietrze-powietrze,
  • pompa ciepła gruntowo-wodna.

Możesz spotkać się także z nieco bardziej ogólnymi określeniami: powietrzna i gruntowa pompa cieplna. Pierwszy spośród wymienionych rodzajów urządzeń charakteryzuje większa uniwersalność. Maszyna powietrzna sprawdzi się w każdym gospodarstwie domowym, podczas gdy gruntowa pompa ciepła wymaga odpowiedniej lokalizacji i warunków geologicznych. Jej zaletą jest bardzo duża wydajność; gruntowa pompa pozwoli nam na ogrzanie budynków o dużym metrażu. Nie każdy może jednak pozwolić sobie na jej instalację.

Odpowiedni dobór pompy ciepła — dlaczego to się opłaca?

Wystarczy skorzystać z internetowych kalkulatorów, aby przekonać się, że dobór pompy ciepła na naszym terenie może być niezwykle korzystną, oszczędną inwestycją. Najnowsze urządzenia posiadają nie tylko funkcję grzewczą, ale także chłodzącą, co stanowi ich dodatkowy atut i sprawia, że świetnie sprawdzą się o każdej porze roku.

Co jeszcze wyróżnia pompy ciepła?

  • Łatwa w obsłudze konstrukcja.
  • Wysoka wydajność.
  • Trwałość.
  • Możliwość zdalnego sterowania urządzeniem.

Jak przebiega dobór pompy ciepła?

Wiesz już, że istnieją różne rodzaje pomp ciepła. Jak zatem wybrać właściwą? Dobór pompy ciepła polega przede wszystkim na oszacowaniu wymagań naszego gospodarstwa domowego. Należy uwzględnić jego wielkość, zastosowane systemy uszczelniające oraz materiały budowlane, a także lokalizację i rodzaj poszczególnych pomieszczeń. Kiedy już dowiemy się, ile ciepła potrzebujemy, łatwiej będzie nam dopasować odpowiednią instalację. Jeśli dopiero budujesz swój dom, zadbaj o pozyskanie od projektanta szczegółowych informacji związanych z systemem energetycznym budynku.

Kiedy zbierzesz już wszystkie niezbędne informacje, skontaktuj się z przedstawicielem firmy El Corte, dzięki której kupisz wysokiej jakości panele fotowoltaiczne i dobierzesz pompy ciepła dostosowane do twoich potrzeb.

Co musisz wiedzieć o fotowoltaice? – fotowoltaika kalkulator
Automatycznie zapisany szkic

Dodaj komentarz