Malowanie – ile farby kupić, bezbłędne odcięcia, kontrola prac malarskich

Malowanie – ile farby kupić, bezbłędne odcięcia, kontrola prac malarskich

Abyśmy mogli ustalić, ile wiaderek farby będzie nam potrzebnych, powinniśmy najpierw dokładnie zmierzyć powierzchnie przeznaczone do malowania. Będąc w sklepie sprawdzamy na opakowaniu wydajność farby na 1 m2. Wymaganą liczbę warstw farby mnożymy przez powierzchnię i przez wydajność (w litrach na metr kwadratowy). Następnie dzielimy przez pojemność opakowania i wiemy, ile puszek lub wiaderek musimy kupić. Jednak pamiętajmy o 10-15 procent zapasu na wszelki wypadek.

Znów mówiąc o bezbłędnym odcięciach należy wiedzieć, że proste i ostre jak brzytwa połączenie dwóch kolorowych płaszczyzn to niemałe wyzwanie dla początkującego malarza. Powstaje ono teoretycznie w prosty sposób. W jaki? Należy wiedzieć, że najpierw nakłada się jeden kolor, kiedy farba wyschnie, nakleja się w odpowiednim miejscu taśmę malarską i maluje farbą o innej barwie. Pamiętajmy o tym, że powinna to być jednak specjalna, precyzyjna taśma do tak zwanych odcięć. Znów pod zwykłą taśmę może wsączyć się farba, która narobi szkód a przez to nie będziemy już mieli pożądanego efektu. Powinniśmy również dokładnie pilnować czasu oderwania taśmy – nie może to nastąpić za wcześnie ani też po tym, jak farba całkiem zaschnie. Nierzadko innym kolorem malujemy ściany, a innym sufity. Wtedy pojawia się problem zachowania równego odcięcia między poszczególnymi płaszczyznami. Czy jest na to jakieś rozwiązanie? Należy wiedzieć, że pewnym rozwiązaniem jest wyklejenie pasa pod sufitem taśmą malarską i nałożenie koloru na ściany. Natomiast lepszym i szybszym sposobem jest użycie specjalnego wałka z boczną klapką. Klapkę odchyla się na czas zanurzania go w farbie. W trakcie malowania ogradza ona strefę właśnie zamalowywaną od tej pomalowanej wcześniej. Ponadto warto dodać, że taśmę malarską należy usuwać, odrywając ja równomiernie od strony krawędzi malarskiej, najlepiej pod kątem 30-45 stopni.

Powiedzmy też o kontroli prac malarskich. Generalnie nie każdy człowiek jest na tyle utalentowany, aby mógł samodzielnie malować wnętrza. Wiele też osób zwyczajnie nie ma na to czasu. Wtedy wykonanie takie zadania zlecamy fachowcom. Zanim przyjdzie do rozliczenia za wykonane prace, powinniśmy dokonać ich odbioru, czyli dokładnie skontrolować rezultat. Natomiast wcześniej też musimy nadzorować poszczególnie etapy robót. Pamiętajmy jednak także o tym, że wcześniej niestety wycofano normy, które opisywały zakres czynności przy odbiorze powłok malarskich stosowanych w budownictwie mieszkaniowym. Dlatego też musimy sami wiedzieć na co zwrócić uwagę. W trakcie malowania:

a). dopilnujmy, aby fachowcy odpowiednio przygotowali podłoże przed malowaniem.
b). sprawdźmy, czy zagruntowali podłoże zgodnie z wytycznymi dla danego preparatu gruntującego.
c). skontrolujmy, czy nanoszona jest taka liczba warstw farby, jaką zaleca jej producent.

Natomiast po zakończeniu prac, kiedy minie czas schnięcia farby (podany w jej karcie technicznej), sprawdźmy czy:

a). na powierzchni nie widać zacieków oraz smug.
b). farba nie schodzi po lekkim jej przetarciu na mokro lub na sucho.
c). ma jednolitą barwę w każdym miejscu.
d). nie widać śladów łączenia na poszczególnych płaszczyznach.
e). spod spodu nie przebijają plamy.
f). na powierzchni farby nie ma pęcherzyków ani złuszczeń.

Jakie są zalety budowy drewnianego domu?
Czym się wyróżniają konstrukcje stalowe w Grudziądzu? 
Roboty ziemne Olsztyn – poznaj rodzaje robót ziemnych

Dodaj komentarz