Kwiaty w przydomowym ogrodzie

Automatycznie zapisany szkic

Przydomowy ogród pełen kwiatów jest wizytówką ogrodnika. Aby osiągnąć efekt w postaci kwitnących cały rok roślin, trzeba dokładnie zaplanować i opracować projekt kwiatowego ogrodu. Tylko odpowiednio dobrane kwiaty sprawią, że powstaną barwne kobierce i kolorowe dywany roślin.

Projekt ogrodu kwiatowego i prace przygotowawcze

Planując wygląd ogrodu należy optymalnie wykorzystać teren. Wydzielić miejsce na zielnik, warzywnik, łąkę kwietną lub trawnik oraz rabaty kwiatowe. Trzeba pamiętać, że znakomite tło ogrodu tworzą drzewa i krzewy zarówno iglaste, jak i liściaste. Uzupełnienie całości stanowią krzewinki i byliny. Wybierając kwiaty do ogrodu decydujemy się na takie, które mają długi okres kwitnienia. Sadząc kwiaty trzeba wziąć pod uwagę preferencje roślin. Większość kwiatów lubi słońce, chociaż są odmiany, które lepiej się rozwijają w półcieniu. Właściwy dobór stanowiska to już połowa sukcesu. Kwiaty wymagają pielęgnacji i troski. Systematyczne podlewanie, nawożenie, odchwaszczanie to niezbędne czynności. Ziemia, na której rosną kwiaty musi być lekka i przepuszczalna. Wiosną należy dokładnie przekopać glebę, wymieszać ją z żyzną ziemią najlepiej uniwersalną ogrodową oraz przygotowanym wcześniej naturalnym kompostem. Zabiegi te sprawią, że ziemia będzie łatwiej gromadzić wodę a ponadto zagoszczą w niej pożyteczne pierścienice.

Wysiew i sadzenie roślin

Zasadą jest, aby sadzić rośliny w pewnym porządku. Z przodu powinny znaleźć się kwiaty niskie. W głębi zagonu zaś najlepsze miejsce jest dla roślin wysokich. Zapewnia to równomierne nasłonecznienie posadzonych kwiatom i daje efekt piętrowości. Niezbędne jest także przestrzeganie terminów wysiewu i sadzenia kwiatów. Wytrawni ogrodnicy dbają o kolorystykę upraw kwiatowych. W doborze kwiatów uwzględnia się łączenie kolorów na podstawie koła barw. Wyróżnia się rabaty monochromatyczne tzw. jednokolorowe, gdzie kwitną rośliny w odcieniach jednej barwy, rabaty z roślinami jednorocznymi, rabaty z roślinami cebulowymi czy tzw. rabaty uniwersalne. Sprawdzają się znakomicie rabaty skalne oraz rabaty nieformalne o falistych brzegach. Szerokość rabaty kwiatowej powinna mieścić się w przedziale 1-3 metrów. Na mniejszych zagonach najczęściej kwitną kwiaty jednogatunkowe, na większych można wprowadzić pełną rozmaitość roślin. Sadząc kwiaty należy zachować odstępy. Posadzone rośliny można ściółkować, co ograniczy rozwój chwastów i zmniejszy parowanie wody. Gdy sezon mija a kwiaty przekwitają należy je usunąć z rabaty.

Wybór kwiatów

Oferta kwiatów ogrodowych jest bardzo szeroka. Należy uwzględnić podczas zakupu: aksamitki, astry, begonie, cynie, komosę, bratki, niezapominajki, maciejkę, piwonię, tulipany, narcyzy, żonkile oraz róże. Wczesną wiosną zaczynają kwitnąć rośliny cebulowe. Do końca czerwca można zachwycać się bratkami i stokrotkami. Maj i czerwiec to okres kwitnienia konwalii, niezapominajek, piwonii. Od lipca do września królują aksamitki, malwy i cynie. Od sierpnia do września podziwiać można złocienie i astry. Surfinie i pelargonie zdobią ogród od maja do jesieni. Bardzo popularne w ogrodach są wieloletnie floksy. Całe lato kwitnie kocimiętka i jeżówka. Przepięknie prezentują się łubiny i marcinki. Wytrzymały na przymrozki lilak świetnie sprawdza się w każdym ogrodzie. Azalia zaś jest niezwykłą ozdobą na rabatach kwiatowych. Stałym elementem ogrodu powinna być czarnuszka oraz nagietek. Należy pamiętać, że zgromadzenie wielu odmian kwiatów może wprowadzać do ogrodu chaos i przeładowanie kolorystyczne.

Eleganckie i praktyczne kuchnie na wymiar — Bydgoszcz i okolice 
Na co zwrócić uwagę przy wyborze drzwi zewnętrznych?
 Kanapy na wymiar – gdzie je zamówić?

Dodaj komentarz