Mała łazienka – wielki projekt

Mała łazienka – wielki projekt

 Mała łazienka wcale nie musi być problematyczna w aranżacji. Nawet przy bardzo małym metrażu można wszystko ustawić tak, aby to pomieszczenie było dla nas komfortowe i przede wszystkim ładnie się prezentowało. Choć zaplanowanie jego urządzenia może być dość czasochłonne, to efekt, jaki uzyskamy, jest naprawdę tego wart. O czym należy pamiętać podczas urządzania niewielkiej łazienki i jak malować ściany, aby ją optycznie powiększyć?

Czy w małej łazience można zamontować kabinę prysznicową?

Wiele osób myśli, że do małej łazienki najlepszym wyborem będzie wanna, ponieważ kabina prysznicowa zabierze więcej cennej przestrzeni. To jednak jest nie do końca prawda. Jeśli chcemy, możemy swobodnie zamontować kabinę prysznicową – trzeba jednak wybrać jej odpowiedni model. Przy małym metrażu najlepiej sprawdzą się produkty półokrągłe lub pięciokątne. Nie zajmują one tyle miejsca co kabiny tradycyjne, niemniej nie dla wszystkich są one wygodne. Zawsze należy upewniać się, że po zamknięciu drzwi kabiny mamy pełną swobodę ruchów. Jeżeli w naszej łazience kabina prysznicowa może rzeczywiście się nie zmieścić, można zdecydować się na zakup brodzika. Nie ogranicza on swobody ruchów w trakcie kąpieli, a poza tym może on być umieszczony w bliskiej odległości od sedesu czy umywalki.

W jaki sposób można zaoszczędzić nieco więcej miejsca w małej łazience?

W przypadku łazienek o małym metrażu ciekawym rozwiązaniem może być zastosowanie podwieszanej miski ustępowej. Mocuje się ją na stelażu, który następnie maskuje się np. przy pomocy płyt gipsowo-kartonowych. W ten sposób zbiornik na wodę oraz instalacja nie jest widoczna, a my zyskujemy nieco więcej przestrzeni. Podwieszana miska wygląda niezwykle nowocześnie, a ponadto ułatwia ona sprzątanie pomieszczenia.

Innym, interesującym trikiem na zachowanie cennej przestrzeni w łazience może być zakup narożnej umywalki. Polecane są w szczególności produkty asymetryczne, za sprawą których w czasie mycia rąk nie jesteśmy zwróceni bezpośrednio w stronę kąta, tylko ściany. Dzięki temu z umywalki będzie nam się nieco swobodniej korzystać. Jeżeli chodzi o samą baterię do takiej umywalki, dobrym wyborem będzie model naścienny lub z wyjmowaną wylewką. W ten sposób z łatwością umyjemy w umywalce nie tylko ręce, ale również głowę i swobodnie napełnimy wiadro czy miskę wodą.

Jak pomalować ściany w małej łazience?

W przypadku łazienek o niewielkich rozmiarach najlepiej jest zastosować barwy pastelowe, takie jak delikatny fiolet, błękit czy beż. Dzięki temu wnętrze odrobinę powiększy się optycznie, a dodatkowo będzie przytulniej wyglądać. Sufit powinniśmy pomalować na biało (bez względu na wybrany kolor ścian).

Kiedy nasza łazienka jest nie tylko niewielka, ale również dość wąska, warto zdecydować się na poziome pasy na ścianach. Wówczas będzie się ona wydawać nieco szersza. Możemy też ścianę znajdującą się naprzeciwko wejścia pomalować na ciemniejszy kolor. To, jak malować ściany w łazience, zależy nie tylko od jej wielkości, ale też liczny okien i stopnia nasłonecznienia – odpowiednio zastosowane barwy sprawią, że to pomieszczenie będzie jasne nawet w przypadku okien zwróconych na północ.

 

Wykorzystanie witryny do salonu – Jak sprawić, by Twoje wnętrze zachwyciło?
Fotografia wnętrz Trójmiasto — na czym polega ta usługa?
Jakie są najczęściej występujące robaki w domu? Zwalcz robaka raz-dwa!

Dodaj komentarz