Zaprawy klejowo-szpachlowe w systemie ociepleń – którą wybrać?

Zaprawy klejowo-szpachlowe w systemie ociepleń – którą wybrać?

Poprawnie wykonane prace termoizolacyjne przyczyniają się zarówno do poprawy naszego komfortu życia, jak i obniżenia rachunków związanych z ogrzewaniem. Jak upewnić się, że wybrana termoizolacja spełni pokładane w niej oczekiwania? Jaką rolę w zainstalowanych komponentach pełni zaprawa klejowo-szpachlowa?

Zaprawy klejowo-szpachlowe – nieoceniony element skutecznej termoizolacji

Decydując się na instalację systemu ociepleń warto pamiętać, że jej skuteczność jest uzależniona od zastosowanych komponentów – wszystkie zastosowane półprodukty powinny pochodzić z oferty jednego producenta, który poddał je odpowiednim testom. Tylko tak zweryfikowane standardy bezpieczeństwa i parametry dadzą nam gwarancję, że instalowana termoizolacja spełni pokładane w niej oczekiwania – decydując się na „składaki” od różnych producentów, należy liczyć się z brakiem rzetelnych testów oraz problemami z dochodzeniem prawa gwarancyjnego.

Zaprawa klejowo-szpachlowa a system ociepleń ETICS

Jedną z najpopularniejszych typów termoizolacji jest system ociepleń ETICS, występujący w ofercie wielu wiodących marek budowlanych. Aby system ten spełniał swoje zadanie, zastosowana zaprawa klejowo-szpachlowa powinna wyróżniać się wysoką elastycznością i paroprzepuszczalnością, jak również niewrażliwością na wodę oraz mróz. Warto upewnić się również, że będzie ona cechować się odpowiednim uziarnieniem.

Parametr ten ma kluczowe znaczenie dla odporności na uderzenia oraz trwałości dla całego systemu ocieplenia. Grubość ziarna wpływa również na grubość warstwy zbrojącej, niezbędnej do poprawnego zatopienia siatki z włókna szklanego. Należy pamiętać też, aby wybrane zaprawy klejowo-szpachlowe pozwalały uzyskać odpowiednio chropowatą strukturę, która ułatwi proces aplikacji cienkowarstwowego tynku strukturalnego.

Zaprawy Baumit – który model wybrać?

Decydując się na termoizolację, warto zastanowić się, która z powszechnie dostępnych zapraw najlepiej sprawdzi się w danym projekcie. Z pomocą przychodzą m.in. zaprawy klejowo-szpachlowe Baumit, dostosowane do zróżnicowanych wariantów termoizolacji. Wśród najpopularniejszych produktów warto wymienić m.in.:

  • Baumit StarContact White – naturalnie biała, mineralna zaprawa klejąca do styropianu wzmocniona za pomocą włókien polipropylenowych, którą można stosować również przy zatapianiu siatek w systemie termoizolacyjnym Baumit Star. Produkt ten nie wymaga stosowania gruntu przed aplikacją kolejnej warstwy w postaci tynków cienkowarstwowych.
  • Baumit StarContact Speed – szybkowiążąca zaprawa klejąca do styropianu, wełny i siatki, która cechuje się wysoką przyczepnością, elastycznością i krótkim czasem wiązania. Doskonale sprawdza się zwłaszcza w zimie – jest mrozo- i wodoodporna, a jej aplikacja jest możliwa w temperaturze powyżej 0°C.
  • Baumit ProContact – zaprawa klejowo-szpachlowa, przeznaczona zarówno do płyt styropianowych oraz siatki zbrojeniowej, jak i wełny mineralnej. Do przyklejania płyt oraz zatapiania siatki. Zaprawa ProContact cechuje się także wysoką paroprzepuszczalnością i wytrzymałością.
  • Baumit DuoContact – mineralna zaprawa klejowo-szpachlowa, przeznaczona do klejenia i szpachlowania płyt termoizolacyjnych wykonanych ze styropianu. To produkt o dużej wytrzymałości i wysokiej sile klejenia, który można stosować także przy zatapianiu siatek w warstwie zbrojonej.

Nie jesteś pewien, które zaprawy Baumit najlepiej uzupełnią dany system ociepleń ETICS? Odwiedź stronę producenta i zapoznaj się kartami technicznymi produktu. Skontaktuj się z ekspertami Baumit, którzy udzielą Ci odpowiedzi na wszystkie kluczowe pytania.

Stylowe sofy do salonu – czym kierować się podczas wyboru?
Czy wiesz jak działa inteligentny dom?
Roleta rzymska, tradycyjna zasłona czy stylowa żaluzja – co wybrać?

Dodaj komentarz