Blachodachówka i dachówka – popularne pokrycia dachowe

Automatycznie zapisany szkic

Na solidnych fundamentach wzniesiono mury budynku. Uzbrojony w kotwy wieniec jest gotowy by umieścić na nim murłaty początkujące budowę dachu, który z pewnością cieszyć będzie oko każdego inwestora. By taka radość trwała całymi latami, należy jednak przemyśleć czym pokryty będzie nasz dach.

Najczęściej wybierane

Nie bez powodu dachy wykonane z blachodachówki lub dachówki cieszą się ogromną popularnością. Ceny tych rodzajów pokryć są przystępne, montaż nie sprawi kłopotu żadnej szanującej się ekipie dekarzy, zaś sam materiał jest szeroko dostępny w każdym zakątku kraju. Dlaczego zatem oba rodzaje pokryć mają niezliczone rzesze zwolenników jak i przeciwników?

Trwała i efektowna

Trwałość. Każdy ekspert tym właśnie słowem rozpocznie listę dobrych cech dachówki. I zasadniczo będzie miał rację. Producenci dachówek zarówno cementowych, jak i ceramicznych prześcigają się w okresach przyznawanych gwarancji na pokrycia. Potrafią sięgać one nawet do 50 lat. Gwarancja obejmuje również barwne lakiery, jakimi są pokrywane. Specjalne powłoki zapobiegają gromadzeniu się zanieczyszczeń oraz występowaniu mszaków i porostów. Poza tym każdy sprzedawca oferuje wiele możliwych wielkości, kształtów i profili dachówki. Każdy znajdzie coś dla siebie. Jakie się zatem minusy tego bez wątpienia efektownego pokrycia dachowego?

Ciężka

Decydując się na dachówkę ceramiczną (lżejszą od cementowej), należy mieć świadomość, że jej 1 m2 waży około 40 kg. Przykładowo dachówka znajdująca się na dachu o powierzchni 200 m2 będzie obciążeniem o masie 8 ton. Niezbędne jest zatem wykonanie więźby dachowej o pogrubionych przekrojach, co generuje dodatkowe koszty. Przy wyborze dachówki warto także prześledzić ceny nie tylko pokrycia danego metrażu dachu. Cenniki często oferuję niskie ceny za dachówkę podstawową, podczas gdy zakup dodatkowych, niezbędnych akcesoriów może kosztować nie lada fortunę. Najlepiej zatem poprosić ewentualnego sprzedawcę o całościowy kosztorys dachu, na podstawie przedstawionego projektu.

Na wymiar

Pokrycia blaszane od lat cieszyły się dużą popularnością, zaś z biegiem czasu powstawały coraz to nowe rodzaje poszyć oraz techniki montażu. Obecnie najbardziej popularnym rodzajem jest blachodachówka i jej niezliczone kolory, kształty oraz profile. Jest ona także blisko 10-krotnie lżejsza od dachówki. Decydując się na ten rodzaj pokrycia, istnieje możliwość zakupu arkuszy o najróżniejszych wymiarach co minimalizuje ilość odpadów materiału, związanych z kształtem dachu.

25 lat minęło…

Właśnie taki okres gwarancji najczęściej oferują producenci blachodachówki. Obejmuje ona zarówno samą blachę, jak i lakier, którym jest ona powlekana. Czy to oznacza jednak konieczność remontu dachu dokładnie po takim czasie? Otóż nie. Jeżeli blachodachówka w momencie transportu lub montażu nie została uszkodzona a lakier nie został zarysowany, istnieje duża możliwość, że żywotność naszej blachy przekroczy czas gwarancji podawany przez producenta. Korozja, której obawia się każdy posiadacz dachu pokrytego blachodachówką, najczęściej pojawia się w miejscach cięcia blachy, oraz w miejscach uszkodzeń mechanicznych spowodowanych np. poruszaniem się po dachu przy innych pracach (kominiarskich, elektromonterskich). Dbając o ostrożne obchodzenie się z pokryciem wydłużamy jego przydatność.

Czas wyboru

Wybór pomiędzy jednym z dwóch najpopularniejszych i chyba najbardziej ekonomicznych rodzajów pokryć nie jest prosty. Duża rolę w podjęciu takiej decyzji na pewno będzie miało skomplikowanie więźby, z którego wynika możliwa ilość odpadów materiału. Istotne jest także położenie samego budynku, odległość od skupisk zieleni, lasów, które mogą wpływać na występowanie porostów. Zawsze warto jest także rozejrzeć się po okolicy i porównać widoczną na pierwszy rzut oka kondycję pokryć dachowych .

Czym się wyróżniają konstrukcje stalowe w Grudziądzu? 
Roboty ziemne Olsztyn – poznaj rodzaje robót ziemnych
Co jest lepszym rozwiązaniem – kupno czy wynajem mieszkania?

Dodaj komentarz