Budowa domu – jak to zrobić?

Automatycznie zapisany szkic

Duża część sektora budowlanego w Polsce przeżywa aktualnie prawdziwy boom. Jest to spowodowane rekordowo niskimi stopami procentowymi, co bezpośrednio wpływa na wielkość rat kredytowych. To doskonały czas na pomyślenie o własnym domu. Od czego jednak zacząć? postaramy się na to pytanie odpowiedzieć w tekście poniżej.

Wybór odpowiedniej lokalizacji

Jak powszechnie wiadomo kluczową kwestią związaną z nieruchomościami jest lokalizacja. Nie ma w tym stwierdzeniu ani grama przesady. Chcąc wybudować własny dom, przyjdzie nam podjąć ciężką decyzję gdzie właściwie ma się on znajdować.

Duża część osób decydująca się na budowę domu wybiera czy to przedmieścia dużych miast, czy ustronne wioski z których w krótkim czasie będziemy w stanie dotrzeć do większej metropolii. Oba te założenia mają swoje plusy i minusy. Umiejscowienie domu na przedmieściach zapewni nam lepszy dostęp do głównych ciągów komunikacyjnych, uczelni czy miejsc pracy. Wzniesienie nieruchomości na obszarze wiejskim oznacza z kolei większy komfort mieszkania, ciszę o spokój z dala od miejskiego zgiełku. To na którą opcję się zdecydujemy zależy już tylko wyłącznie od nas samych.

Wybór samego gruntu pod budowę domu, jest także niezwykle istotny. Dobrze jest znaleźć miejsce które odpowiada naszym preferencjom. Część klientów ceni sobie grunty znajdujące się nieopodal lasu czy nad zalewem, natomiast inny klient zdecyduje się na działkę na całkowitym odludziu.

Na cenę działki wpływają jej powierzchnia, położenie a także to czy jest ona gruntem rolnym czy nie. Podczas finansowania całej inwestycji konieczne jest uwzględnienie kosztów zakupu gruntu, który często może być większy niż koszty poniesione w związku z budową domu.

Pod kontem finansowym ważne jest również określenie sposoby finansowania całej inwestycji. Zakupy na kredyt wiążą się z płaceniem comiesięcznej raty kredytowej, która może mieć znaczny wpływ na postępy dalszych prac.

Projekt domu oraz jego realizacja

Jeżeli już mamy w głowie projekt naszego wymarzonego domu, powinniśmy nasze kroki skierować do uznanego i sprawdzonego biura architektonicznego. To tutaj przy pomocy profesjonalistów projekt naszego domu wejdzie w życie. Nie bójmy się sugerować wszelkich naszych uwag i sugestii w już powstającym projekcie, ponieważ w zdecydowanej większości przypadków będzie się je dało zastosować.

Kolejną istotną kwestią po projekcie jest wybór odpowiednich materiałów budowlanych. Nie powinniśmy tutaj szukać oszczędności ponieważ raz użyte dobre materiały posłużą nam na długie lata. Dotyczy to szczególnie elementów konstrukcyjnych takich jak dach czy fundamenty. Zainwestowanie większej sumy w materiału użyte do ich budowy powinno zapewnić nam spokój na lata.

Następnym krokiem jaki pozostaje nam zrealizować jest wybór ekipy budowlanej która zrealizuje projekt. Jest to o tyle istotne, że duża część inwestorów nie jest zadowolona z finalnego efektu prac, co powoduje dalsze koszty czy ewentualne procesy sądowe. Szukając odpowiedniej firmy budowlanej kierujmy się opiniami ich byłych klientów, lub starajmy się wynaleźć firmę z polecenia znajomych. Dobra ekipa powinna się cechować terminowością, doświadczeniem w realizacji projektów oraz świetnymi opiniami.

Budowa domu jest nie lada przedsięwzięciem. Dobrze jest całość zaplanować krok po kroku i sumiennie realizować poszczególne punkty. Dzięki temu unikniemy wszelkich przeoczeń a całość projektu powinna dzięki temu przebiegać sprawniej. Nie bójmy się realizować naszych marzeń ! Dom o którym śnimy może być na wyciągnięcie ręki.

Czym się wyróżniają konstrukcje stalowe w Grudziądzu? 
Roboty ziemne Olsztyn – poznaj rodzaje robót ziemnych
Co jest lepszym rozwiązaniem – kupno czy wynajem mieszkania?

Dodaj komentarz