Co jest lepszym rozwiązaniem – kupno czy wynajem mieszkania?

Co jest lepszym rozwiązaniem – kupno czy wynajem mieszkania?

To pytanie zadaje sobie mnóstwo osób. Wiele z nich nie chce zdecydować się na zakup mieszkania, z powodu ogromnego zobowiązania finansowego. Jest to ogromny koszt, na który nie stać ot tak przeciętnego człowieka, a przecież znacznie łatwiej jest płacić miesięcznie stałą, nie tak ogromną kwotę, niż wydać na raz setki tysięcy złotych, które trzeba oszczędzać latami. Jednak nie ma co się oszukiwać, posiadanie własnego mieszkania to zapewnienie sobie ogromnego komfortu. W takim przypadku dochodzi jeszcze opcja, w której można starać się o kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, co pozornie będzie wiązało się z podobnym zobowiązaniem, jak to, którego podejmujemy się wynajmując mieszkanie, jednak osobie zainteresowanej mieszkaniem sprawia różnicę to, czy płaci on za wynajem, czy spłaca kredyt.

Wynajem mieszkania

Bardzo często decydują się na to osoby, które są już w posiadaniu nieruchomości. Mogą to być studenci, których miejsce zamieszkania dzieli znaczna odległość od ich uczelni, czy też ludzie, którym dojazdy do pracy sprawiałyby trudności. Zdarza się, że zamiast całego mieszkania, człowiek taki może zdecydować się na wynajem pokoju. Jednak czy jest to opłacalne? Wynajmując mieszkanie, każdego miesiąca musisz płacić stałą opłatę, czynsz i często opłacać media według zużycia. Dodatkowo masz nad głową właściciela, którego wymagania musisz spełniać. Jest to dosyć uciążliwe, szczególnie dla osób palących, czy posiadających zwierzęta. Jeśli chcesz wynająć tylko pokój, pojawia się kolejny problem, taki jak obcy Ci współlokatorzy.

Kupno mieszkania

Jest to rozwiązanie, które zapewnia zdecydowanie więcej komfortu psychicznego. Jesteś panem własnego mieszkania, możesz zmieniać w nim wszystko, co tylko pragniesz zmienić i kiedy tylko masz na to ochotę, bez konsultowania tego z nikim. Możesz posiadać tak wiele zwierząt jak chcesz i opłacasz stałe rachunki, bez czynszu i innych, dodatkowych opłat, z którymi masz do czynienia w przypadku wynajmu. Jest to jednak wydatek, na który większości ludzi nie stać ot tak. Muszą oszczędzać na to latami, bądź zaciągać kredyty, których comiesięczne spłaty, nie będą się wiele różnić od kwoty wydawanej na wynajęcie mieszkania.

Co opłaca się bardziej?

Co w takim razie opłaca się bardziej? Kupno czy wynajem mieszkania. Oczywiście zależy to od wielu czynników, takich jak miejsce, ponieważ jak powszechnie wiadomo, mieszkania w centrum Warszawy są znacznie droższe, niż równie atrakcyjne mieszkania w Ząbkach. Jednak decydując się na kupno nieruchomości, inwestujesz w swoją przyszłość. Ceny z roku na rok idą coraz bardziej w górę, więc im wcześniej to zrobisz, tym lepiej dla Ciebie. Jeśli nie będziesz zainteresowany dalszym mieszkaniem w nim, zawsze możesz zacząć je wynajmować, co na pewno nie przyniesie Ci strat.

Czym się wyróżniają konstrukcje stalowe w Grudziądzu? 
Małe sofy do spania – na jaki model postawić?
Roboty ziemne Olsztyn – poznaj rodzaje robót ziemnych

Dodaj komentarz