Wykończenie ścian – tapeta, panele, płytki, farba

Wykończenie ścian – tapeta, panele, płytki, farba

Kiedy myśli się o ścianach, to pierwsze, co pojawia się w głowie, to spostrzeżenie, że muszą zostać pomalowane. Pomyśleć więc trzeba, na jaki kolor. Nie warto jednak ograniczać się tylko do takiej opcji. Można przecież jeszcze wybrać panele, płytki albo tapetę. Każdy z tych pomysłów może być dobry bez względu na to, jaki preferuje się styl oraz klimat wnętrza.

Płytki na ścianie – nie tylko w kuchni i w łazience

W kuchni i w łazience wybiera się je, ponieważ chronią ścianę przed zachlapaniem. Warto by znalazły się w tych miejscach, gdzie to ryzyko istnieje. W kuchni będą też chronić przed zabrudzeniami. Z tego samego względu warto je mieć i w holu. Jeśli jest tak niewielki, że to co pomieści, to lampa wisząca, płytki ceramiczne i niewiele więcej, to warto wybrać szczególnie piękne. Najlepiej sprawdzą się jasne. Hol nie musi być duży, by być pięknym i stylowym. Jednak płytki, to nie tylko te ceramiczne. Można na wykończenie ściany wybrać płytki z kamienia albo imitujące kamień czy nawet betonowe.

Jeśli remont ma się przysłużyć temu, by mieszkanie stało się bardziej przytulne, to jest jeszcze opcja z płytkami ceglanymi. Będzie bardzo ciepło, nawet jak urządzi się mieszkanie w stylu minimalistycznym. Większość rodzajów kamienia też doda ciepła i przytulności. Jasny kamień naturalny oraz ozdobny dodatkowo doda wrażenia przestronności. Efekt ten zwiększy rozproszone oświetlenie oraz ogólna jasna kolorystyka wnętrza. Korzyścią z wyboru płytek na ściany jest bardziej ciekawsze, oryginalne wnętrze. Może być cieplejsze, choć niekoniecznie, jeśli np. wybierze się betonowe. Zawsze jednak zyska ono wyrazisty charakter. Będzie taki miało i kiedy wstawi się do niego proste, skromne meble w nowoczesnym stylu. Płytki na części ściany to dobry wybór, by wyodrębnić jakiś obszar np. kącik wypoczynkowy czy obszar ze stołem.

Gdzie tapeta będzie dobrym pomysłem?

Te o klasycznym wzornictwie pomogą uzyskać tradycyjny styl wnętrza. Wystarczy, że pokryte zostaną nimi wszystkie ściany, wstawi się odpowiednie meble, a zyska się klimat jak z dawnych lat. Efektu dopełnią stylizowane lampy oraz różne piękne drobiazgi. Do wnętrz klasycznych też będą pasować. Ich wzory są tak różnorodne, że zawsze znajdzie się coś pasującego. Mogą posłużyć do wykańczania ścian albo pełnić głównie rolę dekoracyjną. Tak jest w przypadku fototapety, ale też tej zwykłej, jeśli wyjątkowo piękna znajdzie się na wybranej ścianie. Najlepiej jeśli będzie to ta, przy której może stanąć jakiś mebel np. komoda, ale na której nie wiesza się już żadnych obrazów. Ona sama będzie pełnić wtedy rolę ozdobną. Można wybierać między tapetami papierowymi, tekstylnymi, fizelinowymi, z włókna szklanego. Do kuchni oraz łazienki wybiera się winylowe. Tapetę można dać do każdego pomieszczenia, jeśli tak będzie się podobać. Trzeba wybrać jedynie odpowiednią.

Panele i farby na ścianę

Panele można potraktować podobnie jak w przypadku płytek, czyli wyłożyć nimi jedną ścianę.
Jeśli pomieszczenie jest duże, to mogą pojawić się w jej części. Białe panele będą wspaniale się prezentować, jeśli preferuje się styl skandynawski, czyli jasny i przytulny. Biel w nim to kolor dominujący. Białe i inne jasne można wybrać na całe pomieszczenie. Ciemniejsze jedynie na części dla nadania przytulności. Jeśli miałyby się znaleźć wszędzie, to warto się zastanowić, czy wnętrze nie będzie zbyt zaciszne. Przy stylu skandynawskim najlepsze będą białe. Na ich tle prosty stół drewniany oraz inne podobne meble będą się wspaniale prezentować.

Farba na ścianę to wybór najbardziej typowy. Może wystąpić jedynie ona, a może też współtworzyć styl wnętrza z panelami, płytkami albo z tapetą. W sprzedaży są farby ekologiczne, zmywalne, mające różne wykończenie. Tu łatwo będzie coś wybrać. Najwięcej do przemyślenia będzie w kwestii wyboru koloru. By wybrać dobrze, trzeba uwzględnić swój gust i oddziaływanie barw. Warto dać sobie nieco czasu, przemyśleć ten wybór i całą kwestię wykończenia ścian wewnętrznych. Warto by były takie, dzięki którym przestrzeń będzie piękna i będzie doskonale wpływać na nastrój.

Fotografia wnętrz Trójmiasto — na czym polega ta usługa?
Jakie są najczęściej występujące robaki w domu? Zwalcz robaka raz-dwa!
Rozpoczynasz swoją przygodę z wędliniarstwem? Zobacz, w co musisz się zaopatrzyć!

Dodaj komentarz